Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Střelba na slovenského premiéra Fica otřásla tamními politiky

Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Střelba na slovenského premiéra Roberta Fica otřásla tamními politiky. Útok na předsedu vlády odmítají s tím, že do civilizované společnosti nepatří.

Krátce po útoku přišel do jednacího sálu tamní Národní rady Richard Glück ze Smer-SD. Podle Deníku N křičel na opoziční poslance, že je to jejich chyba a jsou za to zodpovědní. Poté křičel poslanec hnutí Slovensko Jozef Pročko: "Jste veřejný činitel, chovejte se podle toho."

Místopředseda slovenské Národní rady Andrej Danko dal postřelení Roberta Fica za vinu novinářům. Předseda PS Michal Šimečka uvedl, že je šokován a zděšen střelbou na premiéra Roberta Fica.

"Jakékoli násilí jednoznačně a ostře odsuzujeme. Věříme, že premiér Fico bude v pořádku a že tento hrozný čin bude co nejdříve objasněn," uvedl.

I prezidentka Zuzana Čaputová útok ostře odsoudila. Označila jej za "brutální a bezohledný". "Jsem šokována. Robertu Ficovi přeji v této kritické chvíli hodně sil, aby se z útoku zotavil," dodala.

Takové jednání v civilizované společnosti nemůžeme tolerovat vůči nikomu, uvedla KDH v reakci na útok. "Musíme se všichni sjednotit proti jakýmkoli projevům násilí. Útok na premiéra je útokem na slovenskou státnost a suverenitu. V tento moment je nezbytné udělat všechno proto, abychom společnost uklidnili," dodala.

"Agresivitu, násilí a útoky na politiky, jakož i jiné veřejné činitele, jasně odsuzujeme. Premiérovi přejeme brzké uzdravení a myslíme na něj v modlitbách," uvedl poslanec František Majerský.

Témata:  Slovensko Robert Fico Zuzana Čaputová

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války, tvrdí Orbán

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio.