Česká republika

Antony Blinken

Do Prahy se chystá Blinken, sejde se i s Lipavským

Svět

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

Česká republika

Češi v EU: Největší nespokojenost panovala v roce 2016

Domov

V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.

Česká republika

Česko podle NKÚ není připravené na krize a mimořádné události

Domov

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Česká republika

Domov

V Česku dnes začal platit státní smutek

V Česku dnes začal platit státní smutek. Státní vlajky na úředních a veřejných budovách budou vyvěšeny na půl žerdi. Ve 12 hodin by měli občané uctít památku obětí minutou ticha, zatímco se po celé republice rozezní zvony.

Rusko, Kreml

Rusko si předvolalo českého zástupce, nelíbí se mu nové sankce

Svět

V pátek si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo zástupce chargé d’affaires Jiřího Čisteckého, zastupujícího českého velvyslance v Rusku, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s krokem České republiky přidat ruský podnik Goszagransobstvennosť na český sankční seznam. Informace o této schůzce poskytla agentura TASS s odvoláním na dnešní vyjádření ruského ministerstva zahraničí.

Ukrajinská armáda

Svět

Dánsko a Česko spolupracují na poskytnutí další vojenské pomoci Ukrajině

Česko a Dánsko oznámily další vojenskou pomoc pro Ukrajinu, která za prostředky dánské vlády obdrží během následujících měsíců bojová vozidla pěchoty, tanky, těžkou výzbroj a další materiál z produkce a skladů českých soukromých firem. Ministerstvo obrany o tom informovalo v tiskové zprávě.

Petr Pavel

Česko dokončilo proces ratifikace smlouvy o obranné spolupráci s USA

Domov

Česká republika podle informací Hradu dokončila proces ratifikace smlouvy o obranné spolupráci se Spojenými státy. Prezident Petr Pavel podepsal dohodu, která však ještě musí být spolupodepsána premiérem Petrem Fialou. Tato smlouva podléhala parlamentnímu schvalování, při kterém se objevily protesty proti přítomnosti amerických vojáků na českém území. Nicméně obě komory, Senát i Sněmovna, dokument podpořily značnou většinou hlasů.

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Zelenskyj je v Praze

Domov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Prahy. Uvedl to na twitteru a serveru EuroZprávy.cz to potvrdil vysoce postavený zdroj z vlády. Zelenskyj se setká s prezidentem republiky Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou a šéfy obou komor parlamentu, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.

Česká republika

Česko poprvé označí Rusko a Čínu za bezpečnostní hrozbu

Domov

Česko poprvé ve svých strategických dokumentech jmenuje Rusko a Čínu jako bezpečnostní hrozby, píše server iROZHLAS. Dosud se ve dvou hlavních dokumentech české bezpečnostní a obranné politiky objevovaly obecné formulace jako "některé státy" či "nestabilita a regionální konflikty v euroatlantickém prostoru".

Teenageři

V Česku je podle odhadů asi 4500 teenagerů z Ukrajiny, kteří tu nestudují

Domov

V Česku je podle odhadů asi 4500 uprchlíků z Ukrajiny mezi 15 a 19 lety, kteří nestudují žádnou střední školu. Část z nich se snaží ukrajinské vzdělání dokončit na dálku. Asi 3500 uprchlíků české střední školy už studuje, dalších více než 2500 se podle ministerstva školství (MŠMT) na střední školy hlásí letos. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci společnosti Meta, která spouští kampaň, která má za cíl aktivizovat mladé Ukrajince.

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EK zažalovala Česko kvůli směrnici o ochraně oznamovatelů, žádá udělení pokuty

Svět

Evropská komise podala na Česko žalobu kvůli tomu, že nezavedlo do svého práva směrnici o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání (takzvaných whistleblowerů). Uvedl to dnes mluvčí Soudního dvora Evropské unie. Komise podle něho zároveň soud požádala o vyměření pokuty, která se bude načítat do doby, než bude Česko pravidla dohodnutá na unijní úrovni respektovat.

Ilustrační foto

Svět

ČR svolává schůzku unijních ministrů kvůli emisím z aut

Česká republika svolává na pondělí do Štrasburku schůzku skupiny ministrů dopravy zemí Evropské unie kvůli současným sporům o emise z automobilové dopravy. ČTK to potvrdil mluvčí ministerstva dopravy Filip Medelský. Účastnit se mají ministři států, které mají výhrady k navržené podobě emisní normy. Podle unijního činitele, který dříve hovořil s ČTK, dostali pozvánku zástupci 11 zemí.

Rusko, Kreml

Rusko neposlalo OBSE údaje o ozbrojených silách, vymlouvá se na Česko

Svět

Rusko odmítlo poskytovat Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) údaje o svých ozbrojených silách v rámci vídeňského dokumentu z roku 2011 o opatřeních k upevnění důvěry. Uvedl to dnes na svém webu list Kommersant s odvoláním na informace americké strany a vyjádření vedoucího ruské delegace na vídeňských rozhovorech o vojenské bezpečnosti Konstantina Gavrilova, který ruské rozhodnutí odůvodnil výhradami k počínání západních států včetně Česka.

Vakcína, ilustrační foto

Česko chce podle MZd rozložit dodávky objednaných vakcín do roku 2026

Domov

Česko chce rozložit dodávky objednaných vakcín na covid-19 od firmy Pfizer/BioNTech až do konce roku 2026. Mohlo by se tím ušetřit až 1,5 miliardy korun. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Je to podle něj součástí dodatku ke smlouvám Evropské komise s výrobcem. Některé země unie, například Bulharsko, už společně objednané vakcíny odebírat nechtějí a navrhují od smlouvy odstoupit.

Systémy protivzdušné obrany

Česko vyrobí systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu, zaplatí je Nizozemsko

Domov

V České republice se budou vyrábět systémy protivzdušné obrany pro Ukrajinu. Stovku upravených terénních vozidel Toyota osazených dvojicí rychlopalných kulometů, které mohou zasahovat například proti dronům, zaplatí Nizozemsko. U českých firem koupí i potřebnou munici, řekl ČTK ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.