Slovenský premiér Robert Fico obvinil Českou republiku ze zasahování do vnitřních záležitostí jeho země. Obvinil politickou a mediální scénu, že o slovenské politické reprezentaci vytváří zkreslený obraz.
Česko letos masivně navýšilo dovoz zemního plynu z Ruska, meziročně o zhruba 530 %, plyne z dat ČSÚ. Pokud by slovenský premiér Robert Fico v Kremlu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dojednal pokračování dovozu ruského plynu do EU, bude zřejmě dovoz ruského plynu do Česka poměrně vysoký i v příštím roce.
Z letošní vrcholné klimatické konference OSN, COP29, se stala hotová fraška. Nejde jen o to, že ji ignoruje celá řada hlav států. Hostitel dvoutýdenního summitu, Ázerbájdžán, totiž přímo popírá smysl konání takového setkání, když v jeho rámci dojednává pokoutný obchod s Ruskem ohledně pokračování dodávek ruského plynu do EU i v příštím roce. To už totiž Ukrajina nebude umožňovat přepravu ruského plynu přes své území.
Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu.
Vzhledem k výsledkům amerických voleb jsou krajně zarážející dvě věci. Jak moc tamní tradiční média ohýbala realitu a jak moc malý vliv už mají. Z jednoznačné věci udělala vyrovnané klání; ale fakticky je americká veřejnost z dosud nevídané většiny evidentně už nebrala vážně. To může mít svůj ekonomický dopad, například v propadu inzerce. Poražených v amerických volbách je ale pochopitelně více.
Čeští odborníci varují před hrozbou chrousta japonského, který by mohl brzy zaplavit české zahrady, pole a stromy. Tento škůdce se v posledních letech šíří nejen v USA, ale stále více i v Evropě.
Národní kontrolní úřad varoval před zadlužováním státní kasy a oslabováním českého průmyslu. Vyzval vládu k přijetí systémových reforem a maximální rozpočtové obezřetnosti.
Ztráta domácího mazlíčka je nejen bolestivá pro jeho majitele, ale také velice stresující pro psa samotného. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, přičemž absence identifikační známky může prodloužit dobu, než se vrátí domů, na celý týden. Pokud pes nemá registrovaný čip, může být návrat ještě složitější a pravděpodobnost úspěšného nalezení výrazně klesá. Jak můžete zajistit, že váš pes bude v případě ztráty snadno dohledatelný, a co dělat, když se ztratil? Odpovědi na tyto otázky poskytli odborníci z Løype redakci Globe24.cz.
Česká extremistická a xenofobně populistická scéna posiluje. Aktivní jsou takzvaná vlastenecká hnutí usilující o obnovu Československa, do Evropského parlamentu se i po dalších volbách dostali komunisté.
Slovenský prezident Peter Pellegrini dnes uskuteční svou první zahraniční cestu od nástupu do funkce a zamíří tradičně do České republiky. Dopoledne ho na Pražském hradě přivítá jeho český protějšek Petr Pavel.
Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.
V dobách migrační krize v roce 2016 panovala největší míra nespokojenosti s členstvím Česka v Evropské unii, kdy nebylo spokojeno 65 procent Čechů. Naopak největší spokojenost byla zaznamenána kolem českého předsednictví v roce 2009, kdy bylo spokojených 69 procent obyvatel.
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.
Americký deník Wall Street Journal po vlně příspěvků na sociálních sítích upravil titulek článku, v němž se věnuje české iniciativě, jejímž cílem je získání dělostřelecké munice pro Ukrajinu, která už přes dva roky čelí ruské agresi.
V Česku dnes začal platit státní smutek. Státní vlajky na úředních a veřejných budovách budou vyvěšeny na půl žerdi. Ve 12 hodin by měli občané uctít památku obětí minutou ticha, zatímco se po celé republice rozezní zvony.
V pátek si ruské ministerstvo zahraničí předvolalo zástupce chargé d’affaires Jiřího Čisteckého, zastupujícího českého velvyslance v Rusku, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s krokem České republiky přidat ruský podnik Goszagransobstvennosť na český sankční seznam. Informace o této schůzce poskytla agentura TASS s odvoláním na dnešní vyjádření ruského ministerstva zahraničí.
Hospodářský model České republiky je zastaralý a země se nachází v pasti průměrnosti, tvrdí německý deník Die Welt s tím, že Česko je nemocným mužem Evropy, neboť jako jediná země Evropské unie se nedokázalo úspěšně zotavit z ekonomických dopadů pandemie. Tento stav má prý sloužit jako varování i pro Německo.
Vládní poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar se ve čtvrtek v Pekingu setkal s nejvýše postaveným čínským diplomatem Wangem I, informovala čínská státní agentura Xinhua. Wang na jednání tlumočil ochotu Číny posílit vzájemně prospěšnou spolupráci obou zemí.
Česko a Dánsko oznámily další vojenskou pomoc pro Ukrajinu, která za prostředky dánské vlády obdrží během následujících měsíců bojová vozidla pěchoty, tanky, těžkou výzbroj a další materiál z produkce a skladů českých soukromých firem. Ministerstvo obrany o tom informovalo v tiskové zprávě.
Evropská komise schválila České republice plán na poskytnutí finanční podpory ve výši 800 milionů eur (19,3 miliardy Kč) pro podniky, které čelí zvýšeným nákladům na energie způsobeným konfliktem na Ukrajině. Vyplývá to z tiskové zprávy Evropské komise.
Česká republika podle informací Hradu dokončila proces ratifikace smlouvy o obranné spolupráci se Spojenými státy. Prezident Petr Pavel podepsal dohodu, která však ještě musí být spolupodepsána premiérem Petrem Fialou. Tato smlouva podléhala parlamentnímu schvalování, při kterém se objevily protesty proti přítomnosti amerických vojáků na českém území. Nicméně obě komory, Senát i Sněmovna, dokument podpořily značnou většinou hlasů.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Prahy. Uvedl to na twitteru a serveru EuroZprávy.cz to potvrdil vysoce postavený zdroj z vlády. Zelenskyj se setká s prezidentem republiky Petrem Pavlem, premiérem Petrem Fialou a šéfy obou komor parlamentu, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj možná ještě během dnešního dne zavítá do České republiky. Šlo by o jeho první návštěvu v zemi od začátku ruské invaze na Ukrajinu na konci loňského února.
Novinky o zdraví Jany Bouškové. Vydra prozradil, jak probíhá rehabilitace
Na populárním pořadu Prostřeno se od pondělí podepíše, že z pracovního procesu vypadla Jana Boušková. Volba jejího manžela při výběru dočasného záskoku padla na jinou nositelku stejného křestního jména Janu Paulovou. Diváky ale samozřejmě zajímá, jak na tom je tradiční průvodkyně pořadem, na kterou jsou zvyklí.
Česko má jasno o tom, kdo je agresorem ve válce na Ukrajině, a bude Kyjev nadále podporovat v boji za ukrajinskou i vlastní bezpečnost. To dnes český prezident Petr Pavel řekl ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.