Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pellegrini vyrazí na svou první zahraniční cestu do Prahy

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.
Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.
Foto: Facebook Peter Pellegrini

Slovenský prezident Peter Pellegrini dnes uskuteční svou první zahraniční cestu od nástupu do funkce a zamíří tradičně do České republiky. Dopoledne ho na Pražském hradě přivítá jeho český protějšek Petr Pavel.

Společně budou diskutovat nejen o aktuální politické situaci, ale i o vztazích mezi oběma sousedními státy. Během své návštěvy v Praze se Pellegrini setká také s dalšími významnými ústavními činiteli.

Čeští politici mají zájem na tom, aby pokračovala dobrá úroveň vztahů, kterou nastavila předchozí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Tato návštěva má potvrdit mimořádně blízké česko-slovenské vztahy, které podle nich neovlivní ani současné rozdílné názory například na situaci na Ukrajině.

Pellegrini, který se ujal funkce v polovině června, po příjezdu do Prahy nejprve uctí památku obětí prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Následně ho na Hradě přivítá Pavel. Krátce před polednem budou prezidenti své jednání hodnotit na tiskové konferenci.

Odpoledne se Pellegrini setká s premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a prvním místopředsedou Senátu Jiřím Drahošem (za STAN). V plánu má i schůzku s bývalým prezidentem Milošem Zemanem, který ho podpořil během kampaně a zúčastnil se jeho nedávné inaugurace v Bratislavě, stejně jako expremiér a bratislavský rodák Andrej Babiš (ANO). 

Témata:  Česká republika Peter Pellegrini

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy