reklama

Státní smutek je vyhlašován při příležitosti úmrtí nějaké významné osobnosti nebo k uctění obětí tragédie. O jeho vyhlášení rozhoduje obvykle hlava státu nebo vláda. Není ale nijak definováno, co se v takový den má dít.

Kancelář prezidenta republiky už v pátek odpoledne stáhla vlajky na Pražském hradě staženy na půl žerdi. Hradní stráž také zrušila v souvislosti s tragédií hudební doprovod při střídání stráží i další plánovaná vánoční hudební vystoupení.

Dnes od 11 hodin proběhne v katedrále svatého Víta na Pražském hradě bohoslužba za oběti a jejich rodiny, uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a poděkoval pražskému arcibiskupství za rychlou noční dohodu pro jednán vlády. Mši odslouží pražský arcibiskup Jan Graubner.

Obvykle během státního smutku dochází k utlumení kulturních akcí, a řada měst ruší koncerty, vystoupení a představení. Například v Litvínově neproběhl plánovaný koncert skupiny Lunetic ani hudební vystoupení ŽALM 151. Poděbrady zrušily koncert Daniela Hůlky, Nymburk vystoupení kapely The Tap Tap. Ruší se také řada školních koncertů a dalších vystoupení napříč celým Českem.

Ruší se také sportovní události a na řadě míst přestane na vánočních trzích hrát hudba. Lidé by si tak měli v tichu připomenout památku 14 obětí střelce. Naposled byl v Česku státní smutek vyhlášen v roce 2020 po smrti předsedy Senátu Jaroslava Kubery.

Na náměstí Jana Palacha v Praze se ve čtvrtek odehrál nejhorší případ střelby v historii Česka a druhý nejhorší v EU. Útočník David K vraždil v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po útoku je 11 vážně zraněných, 8 středně závažně, 5 lehce zraněných a 14 obětí. Střelec následně spáchal sebevraždu. Před činem podle policie zřejmě zabil svého otce na Kladensku.