reklama

Oficiálním velvyslancem v Rusku je Vítězslav Pivoňka, ale ten se již několik měsíců nachází v Česku. Diplomat Jiří Čistecký zastává roli zástupce velvyslance v Moskvě.

Česká vláda schválila přidání podniku Goszagransobstvennosť na sankční seznam a rozhodla o zmrazení jeho majetku v České republice ve středu. Moskva to v dnešním prohlášení označila za právní svévoli a vyjádřila k tomu svůj důrazný nesouhlas.

Ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení zdůraznilo, že jednání s českým diplomatem bylo doprovázeno výrazným nesouhlasem v souvislosti s rozhodnutím české vlády o zařazení podniku Goszagransobstvennosť na národní sankční seznam.

Kreml už tento týden uvedl, že uvažuje o odpovědi na kroky České republiky, jejíž vláda schválila ve středu přidání podniku pro správu ruského majetku v zahraničí na národní sankční seznam a rozhodla tak o zmrazení jeho aktiv.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle agentury TASS uvedl, že krok Prahy považuje za nezákonný, a dodal, že ruské úřady nyní zkoumají rozsah majetku, který Česká republika vlastní v Rusku.

"Tento hluboce antiruský postoj českých úřadů samozřejmě vyvolává rozpaky a tento postoj kategoricky odmítáme," prohlásil Peskov. "Nyní je nutné zanalyzovat, co tu Češi mají," odpověděl mluvčí Kremlu na otázku, zda se Moskva chystá podniknout odvetné kroky. "Je jasné, že v případě formalizace nepřátelských kroků následuje naše odpověď," dodal.

Ruský podnik, jehož zařazení na český sankční seznam schválila vláda, spravuje v Česku několik nemovitostí v majetku Ruské federace, převážně v Praze nebo Karlových Varech. Podnik s názvem Goszagransobstvennosť spadá pod správu prezidentských záležitostí Ruské federace.

Premiér Petr Fiala ve středu na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že příjmy této agentury přímo financují ruský režim, který vede válku na Ukrajině. Podle Fialy se Česko snaží přesvědčit i ostatní členské státy EU, aby také zmrazily majetek tohoto podniku.