reklama

Obě země podle ministerstva spojily síly v projektu, jehož cílem je podpořit moderní výzbrojí Ukrajince v boji za svobodu, demokracii a právo na sebeurčení proti ruské agresi. "Jedná se o významný dar techniky, po které je na Ukrajině velká poptávka. Tento dar umožnila příkladná spolupráce mezi Dánskem a Českou republikou," uvedl dánský ministr obrany Troels Lund Poulsen.

Kyjev má v rámci první části projektu obdržet téměř 50 bojových vozidel pěchoty a hlavních bojových tanků, 2 500 pistolí, 7 000 pušek, 500 lehkých kulometů a 500 odstřelovačských pušek či vybavení pro elektronický boj. Počítá se také s předáním 500 těžkých kulometů, 280 bezzákluzových děl, 7 000 protitankových zbraní, 10 000 ručních granátů a 60 minometných systémů. Součástí dodávky bude také značný počet systémů proti dronům.

Ministerstvo zmínilo, že půjde nejen o moderní výzbroj, ale rovněž o repasovanou techniku, kterou ukrajinská armáda již používá. Seznam poskytované pomoci vznikl na základě požadavků ukrajinských sil.

"Ministerstvo obrany má v tomto projektu především roli prostředníka. Na našem území je řada firem obranného průmyslu, s nimiž jako resort obrany máme dlouhodobé vztahy a můžeme je tudíž propojit s těmi, kteří chtějí stejně jako my pomoci Ukrajincům. V tomto případě jde o dánskou vládu," konstatoval náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.

Podle Blažkovce bude touto formou spolupráce možné pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině nejen v dalších měsících, ale i v roce 2024, případně dlouhodobě.