Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extremismus v Česku posiluje, ukazuje nová zpráva ministerstva

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Česká extremistická a xenofobně populistická scéna posiluje. Aktivní jsou takzvaná vlastenecká hnutí usilující o obnovu Československa, do Evropského parlamentu se i po dalších volbách dostali komunisté. 

Česká extremistická a xenofobně populistická scéna se výrazně proměnila a ruské bezpečnostní složky u nás získaly solidní a snadno ovlivnitelnou základnu pro šíření svého vlivu. Vyplývá to z půlroční zprávy Ministerstva vnitra o extremismu a předsudečném násilí za první pololetí letošního roku.

První půlka roku údajně na extremistické scéně přála antisystémovým hnutím. „Rusko proti Česku průběžně podnikalo hybridní operace a řada institucí se stala opakovaně terčem kyberútoků. Když k tomu připočtu, že policisté zadrželi Kolumbijce podezřelého ze žhářství na objednávku ruských bezpečnostních složek, je jasné, že Rusko proti nám útočí všemi možnými prostředky,“ shrnul šéf vnitra Vít Rakušan.

Podle zprávy zaslané serveru EuroZprávy.cz v první polovině letošního roku policie evidovala sto nenávistně motivovaných trestných činů. Stíhala celkem 72 osob. „Nejčastěji šlo o násilí a vyhrožování proti skupině obyvatel nebo jednotlivci,“ píše se ve zprávě.

Policejní specialisté na extremismus varují před nárůstem antisemitských incidentů. Přesto „k přímým projevům podpory Hamásu či schvalování či obhajování teroristické útoku ze 7. října 2023 však ze strany propalestinských aktivistů nedocházelo“, jak uvádí resort.

Vlastenecké“ hnutí nepolevilo

Antisystémová scéna podle ministerstva nadále operovala s kremelskými narativy. „Zejména je to patrné v případě kopírování kremelského pohledu na válku na Ukrajině a při přejímání negativních postojů k Ukrajině jako státu a k Ukrajincům. Ruské bezpečnostní složky její potenciál pro své působení na území České republiky dlouhodobě znají.“

Jedním z asi nejaktivnějších hnutí jsou stále takzvaní Legitimní věřitelé ČR, kteří proklamují, že Česká republika vznikla nelegálně a hlásí se k Československé republice. „Bojujeme za obnovu právního státu, který nám byl, všem občanům ČSR, prachsprostě ukraden a postupně rozkrádán,“ píše uskupení na svém webu.

Naposledy ve středu před soudem s jejími podporovateli jedna z předních představitelek hnutí Jana Peterková obtěžovala reportéra České televize Jakuba Pacnera. Celou dobu živého přenosu mu vykřikovala za zády, reportér ale udržel nervy na uzdě.

Podle nich jistému Janu Macháčkovi vznikl „zákonný nárok na náhradu škody“. Zároveň říkají, že „jediným právoplatným nositelem kompetencí pro ČR je její legitimní věřitel, Ing. Jan Macháček“. Podvedeni podle nich byli všichni občané České republiky.

Už v první polovině roku Ministerstvo vnitra zaznamenávalo obdobné aktivity; inspirované jsou často americkým Hnutím Suverénních občanů (SCM). Tito lidé na úřady posílají „Čestné prohlášení o životě“, ve kterých „rozvazují smlouvu mezi fyzickou osobou a korporací Česká republika“.

Má jít o takzvaný papírový terorismus. „Za ten je považováno užívání falešných a nelegálních právních a osobních dokumentů, padělání důkazů, zneužívání právních nástrojů, dezinterpretace zákonů, podávání neopodstatněných žalob a vedení nelegálních soudních řízení i skrze samozvané soudy,“ píše ministerstvo.

To také popisuje Macháčka jako prakticky „náboženského guru“ českého hnutí legitimních věřitelů. Od roku 2019 je po něm vyhlášeno pátrání, policie ho zařadila jako nebezpečného.

Tito legitimní věřitelé už loni v červnu vyhlásili „výběrové řízení“ do prozatímní vlády Československé republiky.

Jistá Katka Včelišová dokonce vyzývala k povolání složek Československé lidové armády a přípravě občanů k „obraně svého státu proti vnitřnímu nepříteli“.

Takovéto výzvy by teoreticky mohly vést k obviněním z trestných činů rozvracení republiky, teroristického útoku nebo dokonce přípravě útočné války – to vše minimálně ve fázi plánování nebo pokusu.

Autoritáři i v europarlamentu

Červnové volby do Evropského parlamentu opět vrátily do hry Komunistickou stranu Čech a Moravy (KSČM), která kandidovala v čele koalice Stačilo!. Podle její šéfky Kateřiny Konečné je cílem „sjednotit levicové a vlastenecké strany a hnutí, kterým není lhostejné postavení České republiky v Evropské unii, provozování cenzury, plýtvání penězi na zbrojení či neefektivní sociální politika vedoucí k propastným rozdílům v minimální mzdě v rámci EU“.

KSČM ve volbách do europarlamentu získala dvě z jednadvaceti možných křesel. Do Bruselu odjela Kateřina Konečná a Ondřej Dostál. Čeští komunisté jsou přímými následovníky Komunistické strany Československa, která v zemi vládla pevnou rukou mezi lety 1948-1989, a měla na svědomí zločiny proti lidskosti a zabíjení a věznění politických oponentů.

Ministerstvo vnitra ve své nové zprávě varovalo před takzvanými ortodoxními komunisty. „Ortodoxní komunisté hlasitě volají po míru, což v jejich pojetí znamená ukončení podpory Ukrajině, aby ji Ruská federace mohla snáze dobýt. V rétorice ortodoxních komunistů se zapomíná na to, že agrese byla vyvolána Ruskem. Za „válečného štváče“ je naopak označován Západ, NATO, Evropská unie či konkrétní jednotlivé státy transatlantického společenství a jejich představitelé,“ popisuje resort.

Témata:  extremismus Česká republika

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy