Takzvaná dezinformační média se v prvním pololetí letošního roku zaměřila na konspirační teorie o koronavirové pandemii, protiimigrantské texty, kauzy pomníků sovětského maršála Ivana Koněva i vlasovců či rasové nepokoje ve Spojených státech. Dokázala tak skloubit témata, která zaujala téměř celé extremistické či xenofobní spektrum, uvedlo ministerstvo vnitra ve své aktuální zprávě o extremismu.
Terčem kritiky extremistů se podle ní staly například Česká televize, Bezpečnostní informační služba nebo eurokomisařka Věra Jourová, která se na boj s dezinformacemi zaměřuje.
"Xenofobně laděnému publiku byly určené články namířené proti imigrantům, muslimům a Romům," napsalo vnitro. Například weby Aeronet či Pravý prostor ale podle zprávy vydávaly i antisemitské články, ve kterých se většinou inspirovaly zahraničními konspiračními teoriemi o sionistickém spiknutí a bagatelizovaly nebo zpochybňovaly holokaust. "Vlastenecké noviny, převážně produkující primitivní rasistický obsah, pokračovaly v kritice 'policejních sviní'," dodalo ministerstvo.
Dlouhodobě a velmi intenzivně se podle zprávy zabývala dezinformační média odstraněním pražské sochy sovětského maršála Ivana Koněva a výstavbou pomníku vlasovcům v Řeporyjích. Kauzám se podle ní věnovali zejména xenofobně orientovaní aktivisté, kteří vyjadřují podporu současnému režimu v Ruské federaci a opakují sdělení prokremelské propagandy. "Články byly často sdíleny na sociálních sítích. V diskusích pod nimi se objevovaly nenávistné komentáře a výhrůžky. Autoři článků tyto projevy cíleně eskalovali," uvedlo vnitro.
Situace kolem pomníků vyústila ve výhrůžky, kterým byli vystaveni tři pražští politici - primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Některými z těchto výhrůžek se zabývá i policie.
V červnu se začala podle zprávy vnitra dezinformační média věnovat rasovým nepokojům v USA. Protesty ve Spojených státech i v jiných zemích vyvolala smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání v Minneapolisu. Podle vnitra je weby interpretovaly například tak, že ospravedlňovaly tvrdý postup policistů tím, že černoši jsou v USA zdrojem kriminality, a je to naopak bělošské obyvatelstvo, které je diskriminováno. Některá média také uvedla, že Floydova smrt byla pouze předstíraná - byla to tajná operace řízená židozednáři či americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem, uvedlo vnitro.
V souvislosti s koronavirovou pandemií si konspirační texty podle zprávy odporovaly. Na jedné straně se objevovaly články, které existenci viru zpochybňovaly nebo jeho rizika bagatelizovaly. Pandemii líčily jako záminku pro zamaskování migrace z Turecka na řecké ostrovy či jako tajný nástroj pro omezování osobních svobod a nastolení "nového světového řádu". Na straně druhé bylo onemocnění covid-19 prezentováno jako extrémně nebezpečné, konstatuje zpráva.
Weby podle ministerstva psaly, že jde o nebezpečnou biologickou zbraň vyvinutou v USA a že její přenašeči jsou migranti. Aeronet podle zprávy uvedl, že na finanční krizi po pandemii plánují vydělat židovští bankéři. Dezinformační média opakovaně kritizovala EU a NATO, a naopak chválila Rusko a Čínu za zvládnutí pandemie. "Cílem těchto neustále se opakujících obsahů bylo podkopat důvěru ve státní instituce a výše zmíněné nadnárodní struktury," sdělilo vnitro.
Témata: extremismus, fake news a dezinformace, Ministerstvo vnitra České republiky, Ivan Stěpanovič Koněv, rasismus, Česká republika
Související
25. července 2024 19:44
24. listopadu 2020 17:10
6. října 2020 14:18
19. září 2020 18:02
5. září 2020 21:43
11. srpna 2020 22:22