Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koněv, rasismus, covid. Dezinformační weby skloubily témata extremistů, upozorňuje vnitro

Ministerstvo vnitra
Ministerstvo vnitra
Foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz

Takzvaná dezinformační média se v prvním pololetí letošního roku zaměřila na konspirační teorie o koronavirové pandemii, protiimigrantské texty, kauzy pomníků sovětského maršála Ivana Koněva i vlasovců či rasové nepokoje ve Spojených státech. Dokázala tak skloubit témata, která zaujala téměř celé extremistické či xenofobní spektrum, uvedlo ministerstvo vnitra ve své aktuální zprávě o extremismu.

Terčem kritiky extremistů se podle ní staly například Česká televize, Bezpečnostní informační služba nebo eurokomisařka Věra Jourová, která se na boj s dezinformacemi zaměřuje.

"Xenofobně laděnému publiku byly určené články namířené proti imigrantům, muslimům a Romům," napsalo vnitro. Například weby Aeronet či Pravý prostor ale podle zprávy vydávaly i antisemitské články, ve kterých se většinou inspirovaly zahraničními konspiračními teoriemi o sionistickém spiknutí a bagatelizovaly nebo zpochybňovaly holokaust. "Vlastenecké noviny, převážně produkující primitivní rasistický obsah, pokračovaly v kritice 'policejních sviní'," dodalo ministerstvo.

Dlouhodobě a velmi intenzivně se podle zprávy zabývala dezinformační média odstraněním pražské sochy sovětského maršála Ivana Koněva a výstavbou pomníku vlasovcům v Řeporyjích. Kauzám se podle ní věnovali zejména xenofobně orientovaní aktivisté, kteří vyjadřují podporu současnému režimu v Ruské federaci a opakují sdělení prokremelské propagandy. "Články byly často sdíleny na sociálních sítích. V diskusích pod nimi se objevovaly nenávistné komentáře a výhrůžky. Autoři článků tyto projevy cíleně eskalovali," uvedlo vnitro.

Situace kolem pomníků vyústila ve výhrůžky, kterým byli vystaveni tři pražští politici - primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS). Některými z těchto výhrůžek se zabývá i policie.

V červnu se začala podle zprávy vnitra dezinformační média věnovat rasovým nepokojům v USA. Protesty ve Spojených státech i v jiných zemích vyvolala smrt černocha George Floyda, který zemřel při zatýkání v Minneapolisu. Podle vnitra je weby interpretovaly například tak, že ospravedlňovaly tvrdý postup policistů tím, že černoši jsou v USA zdrojem kriminality, a je to naopak bělošské obyvatelstvo, které je diskriminováno. Některá média také uvedla, že Floydova smrt byla pouze předstíraná - byla to tajná operace řízená židozednáři či americkým finančníkem maďarského původu Georgem Sorosem, uvedlo vnitro.

V souvislosti s koronavirovou pandemií si konspirační texty podle zprávy odporovaly. Na jedné straně se objevovaly články, které existenci viru zpochybňovaly nebo jeho rizika bagatelizovaly. Pandemii líčily jako záminku pro zamaskování migrace z Turecka na řecké ostrovy či jako tajný nástroj pro omezování osobních svobod a nastolení "nového světového řádu". Na straně druhé bylo onemocnění covid-19 prezentováno jako extrémně nebezpečné, konstatuje zpráva.

Weby podle ministerstva psaly, že jde o nebezpečnou biologickou zbraň vyvinutou v USA a že její přenašeči jsou migranti. Aeronet podle zprávy uvedl, že na finanční krizi po pandemii plánují vydělat židovští bankéři. Dezinformační média opakovaně kritizovala EU a NATO, a naopak chválila Rusko a Čínu za zvládnutí pandemie. "Cílem těchto neustále se opakujících obsahů bylo podkopat důvěru ve státní instituce a výše zmíněné nadnárodní struktury," sdělilo vnitro.

Témata:  extremismus fake news a dezinformace Ministerstvo vnitra České republiky Ivan Stěpanovič Koněv rasismus Česká republika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.