fake news a dezinformace

Věra Jourová

Jourová varovala před ruskou propagandou před eurovolbami

Svět

Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské unie, aby se před blížícími eurovolbami do Evropského parlamentu více chránily před ruskou propagandou. Upozornila také, že Maďarsko a Slovensko používají v případě války na Ukrajině ruské narativy.

Petr Fiala (ODS)

Domov

Osm premiérů včetně Fialy vyzvalo sociální sítě k boji s dezinformacemi

Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném dopise vyzval provozovatele největších sociálních sítí k efektivnějšímu boji s dezinformacemi. Znění dopisu dnes zveřejnil úřad vlády v tiskové zprávě. Předsedové vlády varují před využíváním sociálních platforem k vyvolávání nepokojů, násilí v ulicích, šíření propagandy nebo dezinformací.

Dezinformace, fake news

Konspirátoři na internetu se snaží přesvědčit, že žádná válka není

Svět

První výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv na sociálních sítích. Některé příspěvky získaly miliony zhlédnutí. Ve Spojených státech řada pravicových účtů s velkým počtem sledujících zveřejnila sérii ničím nepodložených tvrzení, že celá válka na Ukrajině může být podvod zinscenovaný západními médii a vládami. Mezi uživateli, kteří šířili nejvirálnější tvrzení, byli i ti, kterým v minulosti zakázali twitter, ale po jeho převzetí Elonem Muskem je pustili zpět, upozornil britský server BBC.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Válek a hygienici dementovali zprávy o šíření TBC, případem se zabývá i policie

Domov

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) i hygienici dementovali zprávy, podle nichž olomoucká krajská hygienická stanice (KHS) posílá lidem pozvánky na mimořádné vyšetření na tuberkulózu (TBC), kterou šíří ukrajinští vojáci pobývající v kraji na výcviku. Policie začala lživé informace prověřovat a zjišťovat, zda se nestal trestný čin.

Petr Fiala (ODS)

Fiala: Stát by mohl mít nástroj, kterým by mohl bojovat s dezinformacemi

Domov

Stát by mohl mít v budoucnu k dispozici zákonný nástroj, kterým by byl schopen dočasnými opatřeními bojovat proti dezinformacím například vypnutím webů, které jsou prokazatelně pod vlivem cizích mocností. Vypnutí webů by se mělo používat jen v případě ohrožení státu. V diskusi se studenty na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Ministerstvo vnitra

Domov

Nespokojení lidé mohou ohrozit demokratické základy ČR, varuje ministerstvo

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Petr Pavel

Pavel upozornil na falešné video, které koluje po internetu

Domov

Na internetu koluje falešné video, ve kterém kdosi sestříhal vyjádření prezidentského kandidáta Petra Pavla tak, že vybízí k válce s Ruskem. Upozornil na to na twitteru sám kandidát a doplnil i původní vyjádření, které autoři falešného videa použili. Policie se již zabývá obrázkem falešné SMS podepsané Pavlem, který se rovněž objevil na internetu, i když není jasné, zda takové takové textové zprávy skutečně lidem chodily.

Petr Fiala

Fiala: Stát musí čelit dezinformacím, ovšem nikoli cenzurou

Domov

Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět cenzuru. Uvedl to dnes ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS) při projednávání písemné interpelace Patrika Nachera (ANO), která se týkala cenzury na sociálních sítích a omezování svobody slova. Nacher se tázal například na to, zda se boj proti dezinformacím nepromění na boj proti nepohodlným názorům.

Věra Jourová

Domov

Jourová: Musíme umět předvídat dezinformační kampaně dřív než se objeví

Evropská unie by podle eurokomisařky Věry Jourové měla být schopná předvídat dezinformační kampaně a zabránit jejich šíření dříve, než se objeví. Bude k tomu potřebovat spolupráci s velkými internetovými platformami, mezi které patří například Facebook či Google. Jourová to řekla na dnešní konferenci o budoucnosti internetu v Praze.

Ilustrační foto

Vyzývali k násilí a boji proti Ukrajincům. Soud poslal dezinformátory do vězení

Domov

Kladenský soud dnes uložil dvěma obžalovaným tresty vězení za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Tomáše Čermáka odsoudil k šesti měsícům odnětí svobody, Patrika Tušla k deseti měsícům. Rozsudek není pravomocný, obžalovaní i státní zástupce si nechali lhůtu na odvolání. Muži zůstávají ve vazbě.

těhotenství

Porodník: Očekávání žen u porodů ovlivňují dezinformace

Domov

Velkým problémem jsou podle vedoucího porodnického úseku gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Jana Matěchy dezinformace týkající se porodů. I vlivem informací z internetu mají podle něj některé ženy jiná očekávání, horší i lepší, než jaká je realita v porodnici.

Logo společnosti Google

Google začal na sociálních sítích testovat novou metodu proti dezinformacím

Technika

Internetová firma Google začala v Česku testovat novou metodu boje proti dezinformacím. Tzv. prebunking spočívá v krátkém vystavení milionů uživatelů sociálních sítí manipulativním sdělením a metodám, které využívají dezinformátoři. Metoda má fungovat podobně jako očkování, buduje odolnost uživatelů a částečně pomáhá proti tomu, aby lidé v budoucnu manipulativním zprávám uvěřili a dále je šířili. Google to dnes uvedl v tiskové zprávě.

Patrik Tušl

Domov

Pražský soud poslal do vazby dva muže spojované s dezinformační scénou

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes poslal do vazby Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, které některá média spojují s dezinformační scénou. O jejich vzetí do vazby ČTK informoval jejich právník Norbert Naxera. Policie dvojici obvinila z hanobení národa, rasy, etnické skupiny a jiné skupiny a z podněcování nenávisti vůči skupině osob. Důvodem je video, ve kterém Tušl a Čermák vyzvali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců v Praze na Václavském náměstí 24. srpna.

Tchaj-Wan

Tchaj-wan se připravuje na psychologickou válku, bojí se dezinformací

Svět

Tchaj-wan očekává, že se v nadcházejících dnech stane terčem zvýšeného tlaku a psychologické války, uvedl dnes mluvčí tchajwanského kabinetu Lo Pching-čcheng. Odkazuje přitom na riziko dezinformačních kampaní, které mají ovlivnit veřejné mínění na Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters. Ostrov se dnes po odletu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové připravuje na posílení bezpečnosti.

Dezinformace, fake news

Ruská dezinformační kampaň atakuje východní Evropu

Svět

Zatímco na Ukrajinu dopadají bomby, vede Rusko stále mohutnější informační válku ve východní Evropě, píše agentura AP. Pomocí falešných účtů a dalších nástrojů propagandy Moskva rozdmýchává obavy z uprchlíků nebo rostoucích cen benzínu a vykresluje Západ jako nedůvěryhodného partnera.

Facebook

Facebook, Google a další se zavázaly k důslednějšímu boji proti dezinformacím

Technika

Facebook, Google, Twitter a další globální internetové platformy se zavázaly důsledněji postupovat proti šíření dezinformací či propagandy. Evropská komise dnes zveřejnila nová pravidla, na jejichž základě mají provozovatelé webů spolupracovat s ověřovateli faktů a zaměřovat se například na falešné účty a pokročilé manipulační praktiky. Mají také odříznout strůjce cílených dezinformací od reklamních příjmů.

Dezinformace, fake news

Čechů s jasným názorem na informační válku Ruska ubývá, ukázal průzkum

Domov

V Česku ubývá lidí, podle kterých je ČR součástí informační války vedené Ruskem proti západním zemím. Jejich podíl klesl pod polovinu na 46 procent, stále více lidí naopak na informační válku nemá jasný názor. V průzkumu provedeném zhruba tři měsíce po vpádu ruské armády na Ukrajinu klesla také míra souhlasu se zablokováním dezinformačních webů.

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy