Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S nepravdivými informacemi na internetu se setkalo 45 procent Čechů a 58 procent Slováků

Dezinformace, fake news
Dezinformace, fake news
Foto: Pixabay

Během prvního čtvrtletí tohoto roku se s nepravdivými informacemi na internetu setkalo 45 procent Čechů a 58 procent Slováků. Často se jednalo o témata spojená s ukrajinskou válkou a domácí i světovou politikou, přičemž na Slovensku byla pozornost zaměřena zejména na nedávné prezidentské volby. 

V souvislosti s těmito volbami byli Slováci pravděpodobněji konfrontováni s dezinformacemi než s pravdivými informacemi. Tento závěr vyplývá z průzkumu provedeného Středoevropskou observatoří digitálních médií (CEDMO).

Důvěra v dezinformace se pohybovala mezi 11 až 58 procenty u Čechů a mezi 10 až 55 procenty u Slováků podle průzkumu. V prvním čtvrtletí měly největší dopad dezinformace týkající se Zelené dohody, zejména elektromobility.

Například zprávě tvrdící, že elektromobily více zatěžují životní prostředí než auta se spalovacím motorem a jsou nespolehlivé kvůli častým požárům baterií, uvěřilo 58 procent respondentů v Česku a 55 procent na Slovensku.

Další významnou dezinformací v českém prostředí bylo tvrzení, že strany vládní koalice prosazují v Parlamentu korespondenční volbu za účelem manipulace s výsledky voleb v roce 2025. Tuto zprávu zaznamenalo 38 procent lidí, z nichž 39 procent ji považovalo za věrohodnou.

Třetina Čechů narazila na nepravdivou informaci o tom, že úřady by mohly kontrolovat bankovní účty lidí žádajících o sociální podporu v důsledku reformy sociálních dávek, přičemž polovina z nich byla ochotna věřit této zprávě.

V českém prostředí rezonují i dezinformace spojené s ukrajinskými migranty, kdy polovina respondentů věří, že kvůli nim stoupá zadlužení Česka. 

Témata:  fake news a dezinformace

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.