Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S nepravdivými informacemi na internetu se setkalo 45 procent Čechů a 58 procent Slováků

Dezinformace, fake news
Dezinformace, fake news
Foto: Pixabay

Během prvního čtvrtletí tohoto roku se s nepravdivými informacemi na internetu setkalo 45 procent Čechů a 58 procent Slováků. Často se jednalo o témata spojená s ukrajinskou válkou a domácí i světovou politikou, přičemž na Slovensku byla pozornost zaměřena zejména na nedávné prezidentské volby. 

V souvislosti s těmito volbami byli Slováci pravděpodobněji konfrontováni s dezinformacemi než s pravdivými informacemi. Tento závěr vyplývá z průzkumu provedeného Středoevropskou observatoří digitálních médií (CEDMO).

Důvěra v dezinformace se pohybovala mezi 11 až 58 procenty u Čechů a mezi 10 až 55 procenty u Slováků podle průzkumu. V prvním čtvrtletí měly největší dopad dezinformace týkající se Zelené dohody, zejména elektromobility.

Například zprávě tvrdící, že elektromobily více zatěžují životní prostředí než auta se spalovacím motorem a jsou nespolehlivé kvůli častým požárům baterií, uvěřilo 58 procent respondentů v Česku a 55 procent na Slovensku.

Další významnou dezinformací v českém prostředí bylo tvrzení, že strany vládní koalice prosazují v Parlamentu korespondenční volbu za účelem manipulace s výsledky voleb v roce 2025. Tuto zprávu zaznamenalo 38 procent lidí, z nichž 39 procent ji považovalo za věrohodnou.

Třetina Čechů narazila na nepravdivou informaci o tom, že úřady by mohly kontrolovat bankovní účty lidí žádajících o sociální podporu v důsledku reformy sociálních dávek, přičemž polovina z nich byla ochotna věřit této zprávě.

V českém prostředí rezonují i dezinformace spojené s ukrajinskými migranty, kdy polovina respondentů věří, že kvůli nim stoupá zadlužení Česka. 

Témata:  fake news a dezinformace

Související

Aktuálně se děje

8:43

OC Palladium bylo uzavřeno. Je v něm bomba, nahlásil anonym

Pražská policie v pátek ráno evakuovala obchodní centrum Palladium na Náměstí republiky poté, co přijala anonymní výhrůžku o uložení nástražného výbušného systému. Na místo okamžitě vyrazili pyrotechnici, kteří nyní budovu prohledali. Policie zároveň vyzvala veřejnost, aby se vyhýbala okolí centra a řídila se pokyny zasahujících složek. Bomba nakonec nalezena nebyla a provoz centra se vrátil do normálu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.