Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jourová varovala před ruskou propagandou před eurovolbami

Věra Jourová
Věra Jourová
Foto: European Union

Česká eurokomisařka Věra Jourová v rozhovoru pro magazín Politico vyzvala členské země Evropské unie, aby se před blížícími eurovolbami do Evropského parlamentu více chránily před ruskou propagandou. Upozornila také, že Maďarsko a Slovensko používají v případě války na Ukrajině ruské narativy.

Jourová v rozhovoru upozornila, že ruská propaganda našla ochotné šiřitele ve většině členských zemí EU. Konkrétně jmenovala Alternativu pro Německo (AfD) a vlády Maďarska a Slovenska. "Kreml nemůže přímo ovlivnit mysli a srdce evropských lidí. Potřebuje k tomu domácí zástupce," zmínila.

Rusko je podle české eurokomisařky mistrem propagandy. "Mají strategii pro každou zemi včetně plánů, kam zaměřit úsilí o zasahování. Mají nějakou analýzu nákladů a výnosů, myslím tím, že mají velmi dobře sečteno, kam investovat," vysvětlila.

Jourová konstatovala, že ve většině zemí unie šíří ruské narativy opoziční nebo mimoparlamentní strany. "Existují dvě země, kde posloucháme ruské příběhy od vlád. Je to Maďarsko a Slovensko," řekla. "Vidíme nový trend, že někteří politici používají alternativní média namísto uznávaných tradičních médií a veřejnoprávních médií," zdůraznila.

Eurokomisařka dodala, že alternativními kanály se šíří zejména volání po míru. "Všichni chceme mír, ale nesmí to být mír za cenu ústupků. Heslo 'Chceme mír' přicházející z Kremlu znamená: 'Přestaňte podporovat Ukrajinu'," vzkázala Jourová.

Témata:  Věra Jourová fake news a dezinformace Rusko

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy