Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU přidá platformu Voice of Europe na sankční seznam, řekla Jourová

Věra Jourová
Věra Jourová
Foto: European Union

Evropská unie zahrne do připravovaného balíku sankcí i mediální platformu Voice of Europe, řekla eurokomisařka Věra Jourová v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Česko ji na svůj národní sankční seznam zařadilo již na konci března. 

Česko chce, aby EU sankcionovala i proruské ukrajinské podnikatele Arťoma Marčevského a Viktora Medvedčuka, kteří se prostřednictvím Voice of Europe snažili ovlivňovat evropské politiky z několika zemí. Jourová zatím potvrdila jen zařazení mediální platformy. "Bude tam Voice of Europe," poznamenala s tím, že jde o nástroj kremelské propagandy. 

Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v pořadu přiznal, že Česko se snaží dostat Marčevského na evropský seznam a zkomplikovat tak jeho postavení na Slovensku, kam odjel a kde dostal dočasnou ochranu.

Česká vláda se na konci března rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. 

Vláda rozhodla o zařazení dvou fyzických a jedné právnické osoby na vnitrostátní sankční seznam. Konkrétně se jednalo o Viktora Volodymyrovyče Medvedčuka, Artema Pavloviče Marčevského a společnost Voice of Europe, s. r. o.

Témata:  Věra Jourová protiruské sankce EU

Aktuálně se děje

21. května 2024 18:03

Fico musel na kontrolu. Poslanci odsoudili atentát na premiéra

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který zůstává v banskobystrické nemocnici, v úterý podstoupil další kontroly. Poslanci všech stran zastoupených v parlamentu zároveň schválili usnesení, jímž odsoudili atentát na Fica. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy