Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jourová končí v hnutí ANO, chystá se na akademickou kariéru

Věra Jourová
Věra Jourová
Foto: European Union

Končící česká eurokomisařka Věra Jourová v pátek oznámila, že odchází z opozičního hnutí ANO a přinejmenším pro tuto chvíli i z aktivní politiky. Jourová chce podle svých slov pokračovat v kariéře v akademické sféře. 

"Blíží se konec mého mandátu v Evropské komisi a plánuji odpočinek od aktivní politiky. Česku chci být i dál prospěšná, využít pro ni své zkušenosti v akademické sféře. Těším se na novou cestu i na akademickou svobodu," uvedla Jourová na síti X s tím, že se rozhodla pro přátelský rozchod s hnutím ANO.

"Děkuji za skvělou šanci, kterou mi daly hnutí ANO a dvě vlády, reprezentovat Evropu i Českou republiku na světové scéně," dodala.

Politický rozchod potvrdil i předseda hnutí ANO Andrej Babiš. "Jourová se rozhodla ukončit členství, protože se neslučuje s jejími plány na budoucnost v nestranické akademické sféře. Její rozhodnutí respektuji a přeju jí hodně štěstí a úspěchů v její další životní etapě," napsal expremiér.

Jourová byla před nástupem do Evropské komise krátce ministryní pro místní rozvoj ve vládě Bohuslava Sobotky. Mezi lety 2014 až 2019 byla eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví. V posledních pěti letech zastává post místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost.

Témata:  Věra Jourová Hnutí ANO

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy