reklama

Baudet, kterého agentura DPA označuje za hvězdu nizozemské pravice, už v pondělí oznámil, že nebude lídrem své strany do parlamentních voleb, které jsou naplánované na 17. března. Původně chtěl zůstat předsedou FvD, dnes ale strana oznámila, že se Baudet vzdá i této funkce.

Hlubokou krizi Fóra pro demokracii vyvolaly antisemitské, rasistické a homofobní výroky, které média odhalila v konverzacích členů mládežnické organizace strany (JFVD) na sociálních sítích. Baudet je označil za hrozné. "To jsou věci, se kterými nechci mít nic společného," uvedl na videu.

Podle dnešního prohlášení strany bude bývalý předseda svou stranu dál podporovat a do parlamentu kandidovat z nižšího místa kandidátky. Od mládežnické organizace se FvD distancovala.

Nyní 37letý bývalý novinář Baudet Fórum pro demokracii založil v roce 2016. Strana se staví proti přistěhovalectví i proti členství Nizozemska v Evropské unii a odmítá aktivní boj s klimatickými změnami. Do dolní komory nizozemského parlamentu se dostala hned v roce 2017.

FvD získávala v posledních letech na popularitě, mimo jiné na úkor známější pravicově populistické Strany pro svobodu (PVV) předsedy Geerta Wilderse. V loňských provinčních volbách získala dokonce nejvíce křesel ze všech nizozemských stran.

reklama