Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemsko brzy dodá Ukrajině první z 24 slíbených stíhaček F-16

Nizozemsko brzy dodá Ukrajině první z 24 slíbených stíhaček F-16

Foto: U.S. Air Force

Nizozemsko brzy dodá Ukrajině první z 24 slíbených stíhaček F-16, uvedla v pondělí odcházející nizozemská vláda. 

Nizozemská ministryně obrany Kajsa Ollongrenová v dopise adresovaném parlamentu před úterní výměnou vlády uvedla, že potřebná povolení k dodávce stíhaček na Ukrajinu byla udělena. Z bezpečnostních důvodů však neuvedla termín jejich dodání a počet stíhaček v první várce.

Nizozemsko je důležitou součástí mezinárodní koalice, která chce posílit protivzdušnou obranu Ukrajiny pomocí stíhaček F-16. Vedle Nizozemska Ukrajinu podpoří například i Dánsko.

Nizozemská vláda dříve dodala stíhačky F-16 do výcvikového zařízení v Rumunsku, kde se ukrajinští piloti a pozemní personál učí létat a udržovat letadla v bojových podmínkách.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj loni dohodu o darování stíhaček označil za "průlomovou" a dodal, že bojová letadla posílí ukrajinskou protivzdušnou obranu a pomohou s protiútokem.

Američtí úředníci se neoficiálně vyjádřili, že stíhačky ani s vyškoleným personálem moc nezmění, protože ruské vzdušné síly a obranný systém jsou na velmi dobré úrovni, píše Reuters.

Stíhačka F-16, známá také jako Fighting Falcon, je jedním z nejuznávanějších a nejrozšířenějších bojových letadel na světě. Vyvinuta americkou společností General Dynamics (nyní Lockheed Martin) v 70. letech se rychle stala ikonou moderního letectva a získala si pověst výkonného a univerzálního letadla schopného plnit širokou škálu úkolů.

První let F-16 se uskutečnil v roce 1974 a v roce 1978 bylo letadlo přijato do služby amerického letectva. Od té doby bylo vyrobeno více než 4 600 kusů stíhaček a exportováno do více než 25 zemí po celém světě. Díky své všestrannosti a výkonným schopnostem se F-16 stala základním stíhacím letadlem mnoha vzdušných sil.

Témata:  Nizozemí F-16

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.