reklama

Rutte zdůraznil, že Rusko se zdá být rozhodnuto způsobit Ukrajině co největší škody s příchodem zimy. V této souvislosti oznámil, že jeho země pošle Ukrajině další rakety Patriot, aby posílila její protivzdušnou obranu.

Rusko se tuto zimu bude snažit Ukrajinu co nejvíce poškodit. Proto Nizozemsko dodá další rakety Patriot, aby se Ukrajina mohla bránit proti barbarským náletům Ruska," řekl Rutte během své neohlášené návštěvy Oděsy. Na síti X také slíbil, že jeho země bude Ukrajinu podporovat tak dlouho, jak bude třeba.

Paralelně s tím probíhá společný výcvik stíhacích pilotů F-16, a to ve spolupráci s Rumunskem a Dánskem. Rutte rovněž vyjádřil podporu Ukrajině a ujistil, že vojenské i civilní síly jsou připraveny nadále vzdorovat ruské agresi. Také uvedl, že Nizozemí bude Kyjevu pomáhat získat hlídková plavidla, která budou sloužit k zabezpečení obilního koridoru.

Další systém Patriot by měl být dodán z Německa. Zelenskyj a německý kancléř Olaf Scholz oznámili na čtvrtečním setkání evropských lídrů, že se pracuje na dodávce nového systému protivzdušné obrany do Kyjeva. Tento další systém, který zavázali dodat, má posílit protivzdušnou obranu Ukrajiny v nadcházejících zimních měsících. S příchodem zimy se totiž očekávají další vlny masivních ruských raketových a dronových útoků na ukrajinskou energetickou a další infrastrukturu.

Rutte navštívil přístav v Oděse a označil podmínky civilistů pracujících v přístavu za "nejtěžší". Nizozemsko se zavázalo pomoci Ukrajině v pořízení hlídkových člunů, které by mohly zabezpečit lodní trasu pro vývoz obilí. Ukrajina zaměří svou obranu zejména na přístav Oděsa a celý jih země až k Dunaji, což Zelenskyj zdůraznil jako nezbytné opatření k ochraně vývozu přes Černé moře.