Nizozemí

F-16, ilustrační fotografie.

Ukrajinští piloti budou trénovat na dalších třech nizozemských F-16

Svět

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Geert Wilders

Wilders už navzdory volebnímu triumfu nechce být premiérem

Svět

Nizozemský krajně pravicový lídr Geert Wilders ve středu oznámil, že se nestane novým holandským premiérem i přes vítězství v loňských volbách. Na složení vlády nedokázal najít dostatečnou podporu ostatních stran v parlamentu.

Amsterdam, Nizozemí

Bouře v Nizozemsku: Jeden mrtvý, stovky letů byly zrušeny

Svět

Nizozemsko hlásí jednu oběť silné středeční bouře, která udeřila především na pobřeží. Vítr o rychlosti až 146 kilometrů za hodinu porážel stromy a donutil řízení letového provozu zrušit stovky letů na letišti v Amsterdamu.

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj na cestě po Evropě zavítal do Nizozemska

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na neohlášenou cestu do Nizozemí. Zelenskyj zde přednese projev, setká se s nizozemským premiérem a zákonodárci a navštíví sídlo Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Uvedl to server New York Times.

Letadla, ilustrační fotografie.

Aerolinky žalují nizozemskou vládu za rozhodnutí omezit provoz v Amsterodamu

Svět

Skupina leteckých společností z Evropy a ze Spojených států žaluje nizozemskou vládu za její rozhodnutí omezit kvůli škodlivým emisím provoz na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterodamu, jednom z největších v Evropě. Ve společném sdělení dnes uvedly, že hladinu emisí i hluku jsou schopny snížit, aniž by musely omezovat spoje.

Nizozemí

Nizozemsko omezí počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Haagu

Svět

Nizozemská vláda oznámila, že uzavře svůj konzulát v ruském Petrohradě a zároveň omezí počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Haagu. Obvinila také Rusko, že v zemi provádí špionáž. Podle agentury Reuters o tom dnes informoval nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra.

Vyšetřovatelé poskládali vrak z trosek letu MH17

Nizozemský soud udělil doživotí dvěma Rusům a Ukrajinci za sestřelení letu MH17

Svět

Soud v nizozemském Haagu dnes v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy a jednoho ukrajinského občana, které shledal vinnými z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky letu MH17. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana, zprostil viny pro nedostatek důkazů. Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo podle soudu v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východu Ukrajiny, který v té době kontrovalo Rusko. Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

USA a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72 pro Ukrajinu

Svět

Spojené státy a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72B pro ukrajinskou armádu. Dnes to oznámila tisková mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že na renovaci českých tanků vydá 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun) a Ukrajině navíc poskytne těžkou vojenskou techniku.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Německo s Nizozemskem poskytnou ukrajinským vojákům pyrotechnický výcvik

Svět

Německo s Nizozemskem poskytnou ukrajinským vojákům pyrotechnický výcvik k hledání a likvidaci min a výbušných zařízení. Novinářům to dnes sdělily ministryně obrany Německa a Nizozemska Christine Lambrechtová a Kajsa Ollongrenová. Obě země v poskytování vojenské pomoci Ukrajině dlouhodobě úzce spolupracují.

Ilustrační foto

Plyn z LNG terminálu v Nizozemsku prodlouží spotřebu v ČR až o dva měsíce

Svět

Plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku prodlouží spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce. Zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 procent, plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak ČR vydržela zřejmě až do března.

Ilustrační fotografie.

Svět

Kapacita v nizozemských LNG terminálech pokryje asi třetinu spotřeby plynu ČR

Pronajatá kapacita v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku by měla pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v České republice, tedy zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu. Na twiteru to dnes uvedl nizozemský velvyslanec v ČR Daan Huisinga. Pomůže to podle něj snížit závislost ČR na ruském plynu. Česko dováží veškerý plyn z Ruska.

Mark Rutte

Nizozemsko se omluvilo vojákům, kteří nedokázali zabránit genocidě ve Srebrenici

Svět

Téměř 27 let po genocidě ve Srebrenici se nizozemská vláda omluvila za zacházení s vlastními vojáky, kteří za války v Bosně měli v rámci mírové mise OSN chránit tuto bosenskou enklávu. Nizozemská jednotka byla vyslána do válečné zóny s "nesplnitelným úkolem" a byla příliš slabě vyzbrojena na to, aby dokázala vraždění zabránit. Podle agentury DPA to dnes řekl premiér Mark Rutte.

Ilustrační foto

Gazprom kvůli sporu o platby zastavil dodávky plynu do Nizozemska i Dánska

Svět

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom zastavila veškeré dodávky plynu do Nizozemska. Ruský podnik dnes oznámil, že nizozemská obchodní společnost GasTerra, která dovoz plynu do Nizozemska zajišťuje, nezaplatila za surovinu dodanou v dubnu. GasTerra už v pondělí avizovala, že nepřistoupí na platby v rublech, jak požaduje Kreml. Problémy se zásobováním v důsledku zastavení dodávek neočekává.

Nizozemí

Česko, Nizozemsko a Belgie vyhostí část zaměstnanců ruské ambasády

Svět

Nizozemsko vyhostí 17 zaměstnanců ruské ambasády, které považuje je za důstojníky zpravodajských služeb a hrozbu pro bezpečnost země. Na twitteru to dnes oznámil nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra. Belgie zároveň informovala, že vyhostí 21 ruských diplomatů; viní je ze špionáže a rovněž je považuje za hrozbu pro bezpečnost země. Agentuře Reuters to potvrdilo belgické ministerstvo zahraničí. Jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví v Praze byl prohlášen za nežádoucí osobu a musí opustit Českou republiku do 72 hodin.

Nizozemí

Svět

V Nizozemsku přestala platit poslední proticovidová opatření

Po více než dvou letech dnes v Nizozemsku přestala platit téměř všechna zbývající protipandemická opatření. Ve veřejné dopravě už nejsou potřeba roušky a skončilo povinné testování před hromadnými akcemi. Končí také doporučení pracovat z domova, píše NL Times.

Mark Rutte

Nizozemsko plní své povinnosti vůči Ukrajině, prohlásil premiér Rutte

Svět

Nizozemský premiér Mark Rutte dnes navštívil Vilnius a Varšavu, aby tyto východoevropské metropole ujistil, že jeho země plní své povinnosti tváří v tvář ruské agresi na Ukrajině. Rutte na návštěvě Litvy poznamenal, že neexistuje způsob, jak urychlit přijetí Ukrajiny do Evropské unie, informovala agentura AFP.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.