Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko verdikt k MH17 odsoudilo, rozhodnutí označilo za politickou objednávku

Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Zde na úlomcích letadala jsou vidět dirky po střepinách raketového systémmu BUK.
Sestřelený Boeing letu MH17 nad Ukrajinou: Zde na úlomcích letadala jsou vidět dirky po střepinách raketového systémmu BUK.
Foto: Dutch Safety Board

Rusko dnešní rozhodnutí nizozemského soudu v souvislosti se sestřelením letu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014 odsoudilo. Podle Moskvy byl verdikt učiněn na politickou objednávku a "opomněl nestrannost", citovala z prohlášení ruské diplomacie agentura Reuters.

"V průběhu soudního procesu byl soud pod bezprecedentním tlakem nizozemských politiků, žalobců a médií, aby přinesl politicky motivovaný výsledek," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. "Proces v Nizozemsku se pravděpodobně stane jedním z nejskandálnějších v historii soudních řízení," dodalo.

Soud v nizozemském Haagu dnes v nepřítomnosti odsoudil na doživotí dva Rusy - Igora Girkina a Sergeje Dubinského - a ukrajinského občana Leonida Charčenka, které shledal vinnými z vraždy všech 298 cestujících a členů posádky malajsijského letounu na lince MH17. Čtvrtého obžalovaného, ruského občana Olega Pulatova, zprostil viny pro nedostatek důkazů. Dopravní letadlo společnosti Malaysia Airlines bylo podle soudu v létě 2014 sestřeleno raketou ruské výroby odpálenou z pole na separatisty ovládaném východu Ukrajiny, který v té době kontrovalo Rusko.

Témata:  Rusko sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou Nizozemí

Související

Aktuálně se děje

9:11

O Bidenově rozhodnutí nevěděl ani jeho syn. O odchodu z kandidatury informoval jen dva lidi

Oznámení o odchodu amerického prezidenta Joea Bidena z kandidatury za znovuzvolení pracovníky Bílého domu šokovalo. Ještě několik minut před zveřejněním jeho rozhodnutí o něm věděli pouze tři lidé – sám prezident a jeho dva poradci. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy