Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nizozemsko přestane těžit plyn na největším evropském poli

Plyn, ilustrační foto.
Plyn, ilustrační foto.
Foto: Pixabay

Nizozemsko od října uzavře největší evropské plynové pole Groningen, uvedl v pátek jeden z členů vlády. Informoval o tom server Dutch News. Potvrdily se tak dřívější mediální informace.

Pole zůstane v záloze ještě po dobu jednoho roku pro případ velmi chladné zimy, až poté bude infrastruktura definitivně zlikvidována. O chystaném uzavření pole informoval už minulý týden server Markets Insider s odvoláním na zdroje agentury Bloomberg.

Pole je v provozu šest dekád a představuje důležitý zdroj energie pro většinu západní Evropy, uvedl zmíněný web. Důvodem plánovaného odstavení jsou častá zemětřesení způsobená těžbou. Od roku 2012 muselo být strženo přes 3300 domů v oblasti kvůli nevratnému poškození. Nizozemsko slíbilo postiženým osobám finanční náhradu.

Markets Insider připomíná, že Evropa loni zažila energetickou krizi po uzavření plynovodů Nord Stream, ale od té doby nastřádala dosud nevídané množství plynu do zásoby. Český ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) na začátku června uvedl, že letošní růst zásob je podobně rychlý jako v předchozích letech.

Síkela označil aktuální stav za rekordní, protože zásobníky jsou naplněny ze 70 procent. "Současný vývoj tvorby zásob ukazuje, že máme velkou šanci zásobníky před blížící se zimou znovu naplnit. Zásadní roli v tom hraje pokračující snižování spotřeby plynu, oproti loňsku jsme už ušetřili přes půl miliardy kubíků plynu a oproti dlouhodobému průměru skoro miliardu," vysvětlil na twitteru.

Ministr přesto apeloval na občany i firmy, aby i přes optimistický vývoj dále přistupovali ke spotřebě zodpovědně.

Témata:  plyn Nizozemí

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy