Pole zůstane v záloze ještě po dobu jednoho roku pro případ velmi chladné zimy, až poté bude infrastruktura definitivně zlikvidována. O chystaném uzavření pole informoval už minulý týden server Markets Insider s odvoláním na zdroje agentury Bloomberg.

Pole je v provozu šest dekád a představuje důležitý zdroj energie pro většinu západní Evropy, uvedl zmíněný web. Důvodem plánovaného odstavení jsou častá zemětřesení způsobená těžbou. Od roku 2012 muselo být strženo přes 3300 domů v oblasti kvůli nevratnému poškození. Nizozemsko slíbilo postiženým osobám finanční náhradu.

Markets Insider připomíná, že Evropa loni zažila energetickou krizi po uzavření plynovodů Nord Stream, ale od té doby nastřádala dosud nevídané množství plynu do zásoby. Český ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) na začátku června uvedl, že letošní růst zásob je podobně rychlý jako v předchozích letech.

Síkela označil aktuální stav za rekordní, protože zásobníky jsou naplněny ze 70 procent. "Současný vývoj tvorby zásob ukazuje, že máme velkou šanci zásobníky před blížící se zimou znovu naplnit. Zásadní roli v tom hraje pokračující snižování spotřeby plynu, oproti loňsku jsme už ušetřili přes půl miliardy kubíků plynu a oproti dlouhodobému průměru skoro miliardu," vysvětlil na twitteru.

Ministr přesto apeloval na občany i firmy, aby i přes optimistický vývoj dále přistupovali ke spotřebě zodpovědně.