Zelenskyj přiletěl na palubě nizozemského vládního letadla z Helsinek, kde se zúčastnil summitu s vůdci pěti severských zemí. Během čtvrteční návštěvy přednese projev s názvem "Žádný mír bez spravedlnosti pro Ukrajinu".

Podle médií ukrajinský prezident navštíví sídlo ICC, který v březnu vydal zatykač na šéfa Kremlu Vladimira Putina za nelegální deportaci ukrajinských dětí. Zelenskyj se také setká s poslanci nizozemského parlamentu a premiérem Markem Ruttem.

Následně by měl ukrajinský prezident podle serveru Politico ve dnech 13. a 14. května zavítat do Berlína. Kancelář kancléře Olafa Scholze ale návštěvu Zelenského v Německu nepotvrdila, potvrdila ji pouze policejní mluvčí Anja Dierschkeová.

Zelenskému by měla být předána Cena Karla Velikého, kterou každoročně uděluje německé město Cáchy za přínos jednotě Evropy. Projev by měla přednést i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Pokud se návštěva uskuteční, bude to první cesta Zelenského do Německa od začátku ruské invaze na Ukrajinu 24. února 2022. Scholzova kancelář na žádost o potvrzení návštěvy ukrajinského prezidenta ale neodpověděla.

reklama