reklama

Ruské ministerstvo zahraničí v Moskvě uvedlo, že na tento krok bude reagovat, informovala agentura TASS.

"Rusko se pod rouškou diplomacie stále snaží tajně dostat do Nizozemska agenty zpravodajských služeb. To nemůžeme a nesmíme dopustit," uvedl Hoekstra. "Rusko zároveň odmítá vydávat víza nizozemským diplomatům, kteří měli pracovat na konzulátu v Petrohradě nebo na velvyslanectví v Moskvě," dodal.

Nizozemská vláda uvedla, že se rozhodla omezit počet diplomatů na ruském velvyslanectví v Haagu tak, aby odpovídal počtu diplomatů na nizozemské ambasádě v Moskvě. Nařídila také, aby bylo do úterka uzavřeno obchodní zastupitelství Ruska v Amsterdamu.

"Řada diplomatů proto bude muset do dvou týdnů opustit zemi," uvedlo nizozemské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AFP se vyhoštění bude týkat zhruba deseti ruských diplomatů.

"Rusko náležitým způsobem odpoví," citoval TASS z prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu před necelým rokem vyhostilo Nizozemsko 17 ruských diplomatů a Rusko v odvetném kroku prohlásilo za nežádoucí osobu 15 nizozemských diplomatů.

Vztahy mezi oběma zeměmi dále ochladly poté, co nizozemský soud v listopadu odsoudil v nepřítomnosti dva Rusy a jednoho Ukrajince za podíl na sestřelení letu MH17 na východě Ukrajiny v roce 2014. Tehdy zahynulo 298 osob včetně 196 nizozemských občanů. Počátkem února mezinárodní vyšetřovatelé uvedli, že existují "silné náznaky", že ruský prezident Vladimir Putin osobně schválil dodávku rakety, která civilní letoun směřující z Amsterdamu do Malajsie sestřelila.

Nizozemský velvyslanec v Rusku byl podle nizozemských médií počátkem tohoto týdne předvolán na ruské ministerstvo zahraničí. Moskva údajně požadovala ukončení "obsedantních" pokusů nizozemských úřadů činit Ruskou federaci odpovědnou za "havárii" s tím, že obvinění jsou neopodstatněná.