Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajinští piloti budou trénovat na dalších třech nizozemských F-16

F-16, ilustrační fotografie.
F-16, ilustrační fotografie.
Foto: U.S. Air Force **www.af.mil**

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Na Ukrajinu by podle dostupných informací měly dorazit první darované stíhačky F-16 v létě. Kromě Nizozemska je dodají USA a Dánsko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil dohodu o stíhačkách za přelomovou, protože stroje pomohou s protivzdušnou obranou i protiútoky. 

Nizozemci přislíbili Ukrajině celkem 24 stíhaček F-16, které budou moci operovat výhradně na území Ukrajiny. Dorazit by měly společně s letadly z Dánska. Ruský prezident Vladimir Putin se před měsícem vyjádřil, že situace se nijak nezmění, protože Rusové stíhačky sestřelí. 

Spojené státy americké původně odmítaly poslat Ukrajině zmíněné stroje, protože se obávaly ruské reakce. Experti zdůrazňují, že F-16 mají lepší bojové schopnosti než stíhačky, které ukrajinské letectvo používá nyní. Ty jsou většinou ruské výroby. 

Témata:  F-16 Armáda Ukrajina Nizozemí

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy