Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovensko v pondělí převezme první stíhačky F-16

F-16
F-16
Foto: U.S. Air Force

Na Slovensko příští týden po více než pěti letech od uzavření kontraktu dorazí první stíhačky F-16. Přiletí v pondělí večer na letiště Kuchyňa, kde budou zatím dočasně umístěny. Podle agentury TASR o tom informovalo slovenské ministerstvo obrany. 

"Akce se kromě místopředsedy vlády a ministra obrany Roberta Kaliňáka zúčastní i prezident Peter Pellegrini, náčelník generálního štábu Ozbrojených sil SR generál Daniel Zmeko, ale i další významní domácí a zahraniční hosté," uvedlo ministerstvo. 

Slovensko uzavřelo kontrakt na 14 stíhaček specifikace F-16 C/D Block 70 koncem roku 2018. Dodání letadel se kvůli pandemii nemoci covid-19 opozdilo. V Kuchyni mají být stíhačky umístěny do té doby, než bude dokončena rekonstrukce letiště Sliač. 

Stíhačka F-16, známá také jako Fighting Falcon, je jedním z nejuznávanějších a nejrozšířenějších bojových letadel na světě. Vyvinula ji americká společnost General Dynamics (nyní Lockheed Martin) v 70. letech a stíhačka se rychle stala ikonou moderního letectva a získala si pověst výkonného a univerzálního letadla schopného plnit širokou škálu úkolů.

První let F-16 se uskutečnil v roce 1974 a v roce 1978 bylo letadlo přijato do služby amerického letectva. Od té doby bylo vyrobeno více než 4 600 kusů stíhaček a exportováno do více než 25 zemí po celém světě. Díky své všestrannosti a výkonným schopnostem se F-16 stala základním stíhacím letadlem mnoha vzdušných sil.

Témata:  Slovensko F-16 Slovenská armáda

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy