F-16

F-16, ilustrační fotografie.

Ukrajinští piloti budou trénovat na dalších třech nizozemských F-16

Svět

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

Ilustrační foto

Ukrajina už možná nasadila stíhačky F-16, spekuluje server

Svět

Stíhací letouny F-16 slíbené Západem by už mohly být na Ukrajině. Spekuluje o tom server Newsweek poté, co si Kyjev připsal řadu významných vítězství proti ruské armádě ve vzduchu i na moři. Západní spojenci přislíbili Kyjevu moderní tryskáče F-16 vyrobené v USA už před mnoha měsíci, dlouho ale nebylo známo, kdy přesně letadla ovládnou ukrajinské nebe.

Ilustrační foto

Belgie za dva roky pošle Ukrajině několik stíhaček F-16

Svět

Belgický ministr obrany Ludivine Dedonder oznámil, že země vyšle na Ukrajinu několik belgických stíhaček F-16. Stát, který se více než rok a půl potýká s invazí ruské armády, by je měl obdržet po roce 2025. Uvedl to server European Pravda.

Joe Biden

Biden si telefonoval se Zelenským, hovořili o stíhačkách F-16

Svět

V telefonickém rozhovoru mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se diskutovalo o plánovaném zahájení výcviku ukrajinských pilotů na amerických bojových letadlech F-16. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na Bílý dům.

Ilustrační foto

Norsko se rozhodlo darovat Ukrajině bojové letouny F-16

Svět

Norsko se rozhodlo darovat Ukrajině bojové letouny F-16, informovala norská televize TV2 na základě svých nejmenovaných zdrojů. Počet těchto letounů, které budou sloužit Ukrajině v obraně proti ruské agresi, nebyl uveden. Uvedl to server European pravda.

F-16

Zelenskyj v Nizozemsku dojednal předání stíhaček F-16 Ukrajině

Svět

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli pokračuje v zahraniční cestě. Po Švédsku navštívil Nizozemsko, přičemž končící premiér Mark Rutte mu přislíbil předání 42 stíhaček F-16. Další stroje mají ukrajinští piloti po dokončení potřebného výcviku dostat od Dánska.

Ilustrační foto

Svět

USA schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině

Spojené státy schválily předání dánských a nizozemských stíhaček F-16 Ukrajině, aby jí umožnily efektivněji se bránit před ruskou agresí, ale až po absolvování výcviku ukrajinskými piloty, kteří se naučí ovládat tato letadla. Uvedla to Reuters s odkazem na nejmenovaného amerického zástupce. Ukrajina projevuje zájem o moderní západní stíhačky, které by jí pomohly vyrovnat se s dosavadní ruskou převahou ve vzduchu.

Ilustrační foto

Dánsko chce poslat Ukrajině stíhačky F-16

Svět

Dánské úřady oznámily, že jsou připraveny poslat stíhačky F-16 na Ukrajinu, nicméně k tomu dojde pouze v případě, že Spojené státy, které vyrábějí tato letadla, přesun techniky schválí. Uvedl to ministr obrany Troels Lund Poulsen, informovalo Radio 4.

F-16

CNN: USA vyhodnocují, jak dlouho by Ukrajincům trval výcvik s letouny F-16

Svět

Spojené státy spolupracují s ukrajinskými piloty v USA, aby zjistily, jak dlouho by jim trvalo naučit se létat se stíhačkami F-16. S odkazem na tři informované zdroje o tom dnes napsal zpravodajský web televize CNN. Ačkoli v tuto chvíli podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by probíhal letecký výcvik, takový krok naznačuje, že USA možnost dodat Ukrajině stroje F-16 úplně nezavrhly.

Ilustrační foto

Ukrajina chce 24 moderních bojových letounů, nejlépe F-16, píše El País

Svět

Ukrajina by od spojenců chtěla 24 moderních bojových letounů, kterými by vyzbrojila dvě letky. Pro Kyjev je prioritou získat jeden typ letounů, nejlépe americký stroj F-16, řekl španělskému deníku El País mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat. Podle něj by Kyjev mohl mít zájem také o francouzské bitevníky Rafale nebo švédské stroje Jas-39 Gripen, které mají ve výzbroji též české vzdušné síly.

F-16

Svět

Mezi spojenci Kyjeva ožívá debata o dodávkách stíhaček na Ukrajinu

Mezi západními představiteli znovu ožívá debata o dodání stíhaček Ukrajině, uvedl list Politico s odvoláním na nejmenované diplomaty a zástupce obranného sektoru. Získání moderních stíhaček je pro Kyjev, který ve středu dostal příslib dodávek západních tanků, dalším logickým krokem, podotkl list.

Ilustrační foto

USA schválily prodej stíhaček až osmi stíhaček F-16 Bulharsku

Svět

Americké ministerstvo zahraničí v pondělí schválilo možnost prodeje až osmi stíhaček F-16 a s nimi souvisejícího vybavení Bulharsku, oznámil podle agentury Reuters Pentagon. Jednalo by se o transakci v hodnotě téměř 1,7 miliardy dolarů (37,7 miliard korun).

Ilustrační foto

Spojené státy přesunují skupinu svých stíhaček z Německa do Rumunska

Svět

Americké letectvo dnes informovalo, že přemísťuje skupinu svých stíhacích letounů F-16 z Německa do Rumunska. Americké stroje mají pomoci Rumunsku a dalším spojencům z NATO s hlídkováním nad Černým mořem, uvedlo evropské velitelství amerických vzdušných sil. Kolik amerických letadel přiletí na rumunskou základnu ve městě Fetești, ale velitelství neupřesnilo, informovala agentura AFP.

Vlajka Slovenska

Svět

Slovenská armáda modernizuje, chce koupit stíhačky F-16

Bratislava - Podle informací listu Sme chce slovenské ministerstvo obrany v rámci modernizace armády nakoupit americké stíhačky F-16, dává jim přednost před švédskými letouny JAS 39 Gripen. O zakázce za více než miliardu eur (25,8 miliardy korun) rozhodne vláda.

U.S. AIR FORCE

V ČR bude cvičení letectva, vzlétnou i americké F-16

Domov

Čáslav (Kutnohorsko) - Účastníci dvoutýdenního cvičení Sky Avenger 2018, které v polovině června přivítá čáslavská základna, budou k leteckému výcviku využívat hlavně prostory na jihu a severovýchodě Čech. Do akce se zapojí nadzvukové letouny JAS-39 Gripen a lehké bitevníky L-159 Alca z čáslavské základny a vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171 z Náměště nad Oslavou. Spojené státy na cvičení vyšlou stroje F-16 Fighting Falcon, přislíbena je také účast dvou tankerů KC-135, řekl dnes ČTK mluvčí čáslavské základy Tomáš Maruščák.

Ilustrační foto

Irácké letectvo zničilo sklady IS

Svět

Bagdád - Irácké letectvo útočilo na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS) ve východní Sýrii. Oznámila to dnes irácká armáda. Za měsíc je to třetí irácký nálet na IS v Sýrii. "Irácké stroje F-16 (ve čtvrtek) ráno zaútočily v syrské oblasti Hadžín na pozici teroristické skupiny IS a na skladiště výbušnin, kde byli teroristé," uvádí se v armádním prohlášení.

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy