Spojené království dodalo Ukrajině několik střel s plochou dráhou letu Storm Shadow, což ukrajinským silám poskytlo novou schopnost úderu na dlouhou vzdálenost před vysoce očekávanou protiofenzívou proti ruským silám, uvedlo podle CNN několik vysokých západních představitelů.

Některé z raket by již měly být v rukou ukrajinských vojáků. Podle Jermaka to ale nestačí. Kyjev "stále potřebuje (stíhačky) F-16, aby připravil Rusy o nástroje, kterými terorizují civilisty," uvedl podle serveru SkyNews  s tím, že ukrajinský vzdušný prostor "musí být vyčištěn od ruských letadel".
"Čím dříve to uděláme společně, tím dříve bude agresor poražen," dodal. Výzva k dodání stíhaček přitom není první. Kyjev již dlouho žádá Západ, aby dodal F-16 na pomoc v boji proti ruské invazi, oficiální rozhodnutí v této věci ale stále nebylo učiněno.

Storm Shadow je řízená střela dlouhého doletu, kterou společně vyvinuly Velká Británie a Francie. Obvykle se vypouští ze vzduchu nesena letadly. Je vyráběná evropským konsorciem MBDA. Do služby byla zavedena roku 2004. Francouzské označení střely je SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général). Námořní varianta střely je vyvíjena pod označením MdCN (Missile De Croisière Naval), popř. SCALP Naval. Střela je vhodná k ničení bodových silně bráněných cílů.
 
 
reklama