Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kyjev vítá dodávky dalších raket, stíhačky F-16 ale nahradit nedokáží

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: U.S. Air Force **www.af.mil**

Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak vítá dodávky dalších raket dodaných do Kyjeva, podle něj ale nedokáží nahradit stíhačky. Zopakoval proto výzvu k dodání moderních stíhaček F-16.

Spojené království dodalo Ukrajině několik střel s plochou dráhou letu Storm Shadow, což ukrajinským silám poskytlo novou schopnost úderu na dlouhou vzdálenost před vysoce očekávanou protiofenzívou proti ruským silám, uvedlo podle CNN několik vysokých západních představitelů.

Některé z raket by již měly být v rukou ukrajinských vojáků. Podle Jermaka to ale nestačí. Kyjev "stále potřebuje (stíhačky) F-16, aby připravil Rusy o nástroje, kterými terorizují civilisty," uvedl podle serveru SkyNews  s tím, že ukrajinský vzdušný prostor "musí být vyčištěn od ruských letadel". "Čím dříve to uděláme společně, tím dříve bude agresor poražen," dodal. Výzva k dodání stíhaček přitom není první. Kyjev již dlouho žádá Západ, aby dodal F-16 na pomoc v boji proti ruské invazi, oficiální rozhodnutí v této věci ale stále nebylo učiněno.Storm Shadow je řízená střela dlouhého doletu, kterou společně vyvinuly Velká Británie a Francie. Obvykle se vypouští ze vzduchu nesena letadly. Je vyráběná evropským konsorciem MBDA. Do služby byla zavedena roku 2004. Francouzské označení střely je SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général). Námořní varianta střely je vyvíjena pod označením MdCN (Missile De Croisière Naval), popř. SCALP Naval. Střela je vhodná k ničení bodových silně bráněných cílů.  

Témata:  válka na Ukrajině F-16

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 12:40

Hudebník a politik Petr Hannig je ve vážném stavu. Po mrtvici je odkázán na přístroje

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy