Rusko varovalo, že západní dodávky stíhaček F-16 na Ukrajinu představují "kolosální riziko". Západ se pohybuje "na takzvaném eskalačním žebříku," řekl podle serveru Newsweek náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.
"Vidíme, že západní země stále dodržují scénář eskalace," řekl náměstek. "Je to pro ně obrovské riziko. V každém případě to bude zohledněno ve všech našich plánech a máme všechny potřebné prostředky k dosažení stanovených cílů," dodal.
Kreml tak reagoval na náznaky Spojených států, které nebudou spojencům bránit v dodání amerických stíhaček F-16 na Ukrajinu. Uvedla to televize CNN s tím, že americká administrativa se chystá povolit reexport stíhaček oficiálně, žádost o to ale zatím nedostala.
Možnost dodat stíhačky na Ukrajinu přímo USA zatím odmítají. Dodání F-16 by se ale mohlo řešit na summitu velkých světových ekonomik G7, který dnes začal. Stíhačky se budou probírat také na programu summitu NATO ve Vilniusu.
O moderní stíhačky F-16 Ukrajina žádá už řadu měsíců. Umožnily by jí mířit na ruské letouny a armáda by k tomu nemusely využívat drahé rakety systémů Patriot. Podle CNN byl navíc zatím zaznamenán jen asi jediný případ, kdy Patriot dokázal sestřelit ruskou stíhačku. Primárně je určen k ničení raket.
Povolení dodávek ze strany USA znamená, že spojenci, kteří se dříve odvolávali na Bidenovi administrativu, by mohli nyní začít Ukrajině F-16 dodávat. Například britský ministr obrany Ben Wallace v Berlíně po setkání se svým německým protějškem Borisem Pistoriusem řekl, že jakékoliv rozhodnutí o dodávkách stíhaček F-16 Ukrajině bude záviset na Spojených státech.
Ačkoli Británie a Nizozemsko oznámily na summitu Rady Evropy na Islandu svůj záměr vybudovat mezinárodní koalici, která by pomohla Ukrajině získat stíhačky F-16, "je na Bílém domě... aby rozhodl, zda stíhačky F-16 mohou být na Ukrajinu dodány," řekl Pistorius.
Související
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46
19. listopadu 2024 17:54