"Dnes jsme udělali další krok k posílení ukrajinského vzdušného štítu," oznámil Zelenskyj na sociální síti X. "Stíhačky budou použity, abychom udrželi ruské teroristy daleko od ukrajinských měst a obcí," vysvětlil ukrajinský prezident. S Ruttem se podle jeho slov dohodli na počtu stíhaček F-16, které Ukrajina obdrží, až její piloti a technici dokončí výcvik.

Lídr země napadené Ruskem už dříve během neděle informoval, že s manželkou Olenou dorazili na návštěvu Nizozemska, přičemž jednání o letounech označil za jedno z klíčových témat dnešního dne.

Zelenskyj v sobotu navštívil Švédsko, kde byly stíhačky rovněž jedním z témat. V tomto případě šlo o stroje Gripen, jimiž v současnosti disponuje i Česká Republika. Podle dostupných informací se jednalo o možnosti předání švédských letounů Kyjevu.

Ukrajinský prezident po jednání s premiérem Ulfem Kristerssonem uvedl, že se politici dohodli například na společné produkci obrněných vozidel CV-90 na Ukrajině či na aktivním švédském zapojení do poválečné obnovy napadené země, přičemž by se měl zapojit i soukromý kapitál.