Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo nedá Ukrajině svoje stíhačky. Dostanete F-16 od jiných, vzkazuje

Německo nedá Ukrajině svoje stíhačky. Dostanete F-16 od jiných, vzkazuje

Foto: U.S. Air Force

Německá vláda v pondělí opět odmítla výzvy k dodání stíhacích letadel na Ukrajinu. Toto rozhodnutí přišlo poté, co opoziční lídr Friedrich Merz z Křesťanskodemokratické unie (CDU) vyjádřil podporu této myšlence. Informoval o tom server Euromaidanpress.

Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit uvedl, že Ukrajina obdrží několik letadel typu F-16 od svých západních partnerů již toto léto, což jsou stroje, které Německo nemá ve své výzbroji.

"Nemá smysl předávat Ukrajině různé typy stíhacích letadel. I když mohou vypadat podobně, jejich ovládání je velmi odlišné a vyžaduje dlouhodobý výcvik," řekl Hebestreit. Friedrich Merz v neděli v rozhovoru pro německou veřejnoprávní televizi ARD apeloval na větší pomoc Ukrajině. Zdůraznil, že je důležité pomoci Ukrajině získat kontrolu nad vlastním vzdušným prostorem, zejména vzhledem k rostoucím raketovým útokům na infrastrukturu, elektřinu, vodu, nemocnice a pečovatelské domy.

"Proto se mnoho zemí světa, včetně evropských států, rozhodlo poskytnout stíhací letadla Ukrajině. Německo by nemělo zaostávat," dodal Merz. Hebestreit v pondělí zdůraznil, že Merzův návrh není nový a že Německo nemůže poskytnout letadla stejného typu, jaká jsou plánována pro Ukrajinu.

Mluvčí německého ministerstva obrany uvedl, že Německo by mělo i nadále nabízet specializovanou pomoc Ukrajině. Dodal, že zkušenosti z minulosti ukázaly, že není efektivní, když se každý snaží dělat všechno.
 
 

Témata:  Německo F-16

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 18:12

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy