Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Belgie se zavázala dodat 30 stíhaček F-16 Kyjevu do roku 2028. Nesmí s nimi útočit v Rusku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na společné tiskové konferenci s předsedou vlády Belgického království Alexandrem De Croo (28. května 2024, Belgie).
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na společné tiskové konferenci s předsedou vlády Belgického království Alexandrem De Croo (28. května 2024, Belgie).
Foto: president.gov.ua

Ukrajinský prezident Zelenskyj po své návštěvě Španělska, kde získal příslib vojenské pomoci ve výši 1 miliardy eur, podepsal bilaterální dohodu s Belgií a také dohody s Německem, Francií a Spojeným královstvím. Další zastávkou jeho cesty bude Portugalsko.

Belgie se v úterý 28. května na začátku návštěvy ukrajinského vůdce Volodymyra Zelenského zavázala dodat Ukrajině 30 stíhaček F-16 do roku 2028, aby pomohla Kyjevu v boji s ruskou invazí.

Stroje, které Belgie dodá Ukrajině, bude možné použít jen na jejím území. Uvedl to belgický premiér Alexander De Croo. Píše Le Monde.

Zelenský a belgický premiér v úterý podepsaly na setkání v Bruselu bilaterální bezpečnostní dohodu, která zahrnuje i dodání 30 stíhaček F-16. De Croo uvedl, že první stíhačky by měly dorazit z Belgie na Ukrajinu už letos.

„Vše, co tato dohoda zahrnuje, je velmi jasně určeno pro použití ukrajinskými obrannými silami na území Ukrajiny," uvedl de Croo na tiskové konferenci.

„Tento dokument zahrnuje letošní vojenskou pomoc pro Ukrajinu za nejméně 977 milionů eur jakož i závazek Belgie poskytovat pomoc v průběhu desetiletého trvání této dohody," uvedl Zelenskyj po podpisu dohody na sociální síti X.

De Croo v úterý na společné tiskové konferenci se Zelenským také poukázal na to, že je třeba udělat více pro Ukrajinu v rámci pomoci v jejím boji proti ruské invazi. „Ukrajina může zatlačit zpět útočníky, jen pokud jí rychleji poskytneme lepší zbraně," dodal De Croo.

Španělsko den předtím přislíbilo vojenskou pomoc ve výši 1 miliardy eur, když premiér Pedro Sánchez a prezident Zelenskyj podepsali bezpečnostní dohodu v Madridu.

Belgie se zavázala dodat Ukrajině letouny F-16 v rámci širší iniciativy evropských spojenců. Brusel celkově vyčlenil 1,2 miliardy eur (29,6 miliard korun) na poskytování vojenské podpory Ukrajině od ruské invaze v roce 2022.

Témata:  válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj Alexander De Croo F-16

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 21:55

Zelenskyj by měl být prezidentem až do konce války, přeje si to většina Ukrajinců

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy