Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Wilders už navzdory volebnímu triumfu nechce být premiérem

Geert Wilders
Geert Wilders
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nizozemský krajně pravicový lídr Geert Wilders ve středu oznámil, že se nestane novým holandským premiérem i přes vítězství v loňských volbách. Na složení vlády nedokázal najít dostatečnou podporu ostatních stran v parlamentu.

"Předsedou vlády se můžu stát jen tehdy, pokud to podpoří všechny koaliční strany. To se nestalo," napsal Wilders v příspěvku na sociální síti. "Láska k mé zemi a voličům je větší a důležitější než mé vlastní postavení," dodal.

Oznámení lídra Strany svobody (PVV) přišlo v předvečer očekávané zprávy o výsledku koaličních jednání. Wilders na sociální síti uvedl, že chce "pravicový kabinet... méně azylu a imigrace." "Holanďané jsou na prvním místě," zmínil.

Wildersova PVV zvítězila v listopadových parlamentních volbách. Při sestavování vlády však nedokázala získat podporu dalších stran, protože nesouhlasili s vládním programem zaměřeným proti islámu a EU.

Geert Wilders je nizozemský politik a vůdčí postava v euroskeptickém a protiislámském hnutí v Nizozemsku. Narodil se 6. září 1963 v městě Venlo. Je zakladatelem a vůdcem Strany pro svobodu (Partij voor de Vrijheid - PVV), která je známá svým odmítáním multikulturalismu, silné kritikou islámu a podporou tvrdších opatření v oblasti imigrace a integrační politiky.

Wilders se stal významnou postavou nizozemské politiky počátkem 21. století, zejména díky svému ostře formulovanému postoji k islámu a muslimské imigraci. Byl zvolen poslancem nizozemského parlamentu a v letech 2010 a 2012 vedl PVV ke značnému úspěchu ve volbách. Je znám svým zaujetím pro svobodu projevu a kritiku politické korektnosti.

Wilders se také stal kontroverzní postavou kvůli svým výrokům o islámu a muslimských imigrantech, které mnozí kritizují jako xenofobní a diskriminační. Byl stíhán za projevy, které byly považovány za podněcování k nenávisti, ale soudy ho většinou osvobodily.

Témata:  Geert Wilders Nizozemí

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy