Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rozlítí muslimy po celém světě? Wilders oživil soutěž karikatur Mohameda

Geert Wilders
Geert Wilders
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Nizozemský krajně pravicový politik Geert Wilders se rozhodl po více než roce vrátit ke kontroverznímu projektu soutěže o nejlepší karikaturu proroka Mohameda. Oznámil to na twitteru. Stejný plán měl šéf Strany pro svobodu i v roce 2018, tehdy ale kreslířskou soutěž zrušil kvůli riziku možných útoků. Proti klání protestovali desetitisíce muslimů zejména v Pákistánu.

"Svoboda slova musí převážit nad násilím a islámskými fatvami," napsal Wilders na sociální síti. Známý odpůrce islámu zároveň vyzval kreslíře, aby mu začali posílat soutěžní příspěvky.

Stejnou soutěž Geert Wilders zorganizoval už v roce 2018, v srpnu toho roku ji ale zrušil kvůli hrozbě možných útoků. Nizozemská policie předtím zadržela muže podezřelého z plánování útoku na Wilderse. Jeden z pákistánských hráčů kriketu zase v souvislosti se soutěží na facebooku vypsal odměnu za zabití Wilderse a jeho ultrapravicových stranických kolegů.

Zprávy o soutěži loni vyvolaly v muslimském světě pohoršení, protože islám jakékoli zpodobování proroka Mohameda zakazuje. Masové protesty se odehrávaly zejména v Pákistánu, tamní vláda protestovala a tvrdila, že takovéto akce šíří nesnášenlivost a nenávist a muslimy jen zbytečně urážejí.

Demonstrace v Pákistánu připomněly muslimské protesty z roku 2005, které vzplály v poté, co dánský deník Jyllands-Posten otiskl nelichotivé karikatury proroka Mohameda. Jedna z nich například zobrazovala proroka nesoucího v turbanu bombu.

V lednu 2015 se kvůli karikaturám proroka Mohameda stala terčem útoku islámských radikálů pařížská redakce týdeníku Charlie Hebdo. Zabito při něm bylo 12 novinářů a policistů.

Témata:  Geert Wilders muslimové Islám Nizozemí prorok Mohamed

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.