reklama

"Soud považuje za prokázané, že pan Wilders je vinen z kolektivní urážky," prohlásil podle listu de Telegraaf předsedající soudce Jan Maarten Reinking. Výroky, za něž byl Wilders obžalován, podle soudce "mohou přispět k polarizaci nizozemské společnosti, přičemž v naší demokratické, pluralistické společnosti je respektování druhých, zejména menšinových skupin, přikládán velký význam," dodal Reinking.

Soud ale odmítl požadavek prokuratury uložit politikovi pokutu ve výši 5000 eur (přes 132.000 korun). Podle soudu "už po léta za vyjádření svých názorů platil vysokou cenu.

Soud dnes rozhodoval v kauze Wildersových výroků na předvolebním mítinku v Haagu v roce 2014. Pravicový populista tehdy svým stoupencům položil otázku, zda chtějí v zemi více, či méně Maročanů. "Méně, méně, méně!" skandovali Wildersovi příznivci. "Tak se o to postaráme," odvětil jeden z nejznámějších krajně pravicových politiků Evropy.

Podle nizozemské justice Wilders svými promyšlenými poznámkami urazil na 400.000 lidí marockého původu žijících v Nizozemsku.

Šestapadesátiletý Wilders tvrdí, že se nedopustil ničeho špatného a že pouze otevřeně vyjádřil, co si myslí mnoho Nizozemců.

Wilders žije už přes deset let pod neustálou policejní ochranou kvůli výhrůžkám smrtí.

reklama