Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Geert Wilders nepodněcoval k nenávisti. Odvolací soud zvrátil původní verdikt

Geert Wilders (PVV)
Geert Wilders (PVV)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Odvolací soud v Amsterodamu dnes zprostil viny poslance a předsedu krajně pravicové Strany pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, pokud jde o podněcování k nenávisti nebo diskriminaci. Zvrátil tak rozhodnutí soudu nižší instance z roku 2016. Soud ale potvrdil, že Wilders v předvolební kampani v roce 2014 urážel Maročany jakožto skupinu. Proti tomu se politik hodlá odvolat, informovala agentura Reuters.

"Soud považuje za prokázané, že pan Wilders je vinen z kolektivní urážky," prohlásil podle listu de Telegraaf předsedající soudce Jan Maarten Reinking. Výroky, za něž byl Wilders obžalován, podle soudce "mohou přispět k polarizaci nizozemské společnosti, přičemž v naší demokratické, pluralistické společnosti je respektování druhých, zejména menšinových skupin, přikládán velký význam," dodal Reinking.

Soud ale odmítl požadavek prokuratury uložit politikovi pokutu ve výši 5000 eur (přes 132.000 korun). Podle soudu "už po léta za vyjádření svých názorů platil vysokou cenu.

Soud dnes rozhodoval v kauze Wildersových výroků na předvolebním mítinku v Haagu v roce 2014. Pravicový populista tehdy svým stoupencům položil otázku, zda chtějí v zemi více, či méně Maročanů. "Méně, méně, méně!" skandovali Wildersovi příznivci. "Tak se o to postaráme," odvětil jeden z nejznámějších krajně pravicových politiků Evropy.

Podle nizozemské justice Wilders svými promyšlenými poznámkami urazil na 400.000 lidí marockého původu žijících v Nizozemsku.

Šestapadesátiletý Wilders tvrdí, že se nedopustil ničeho špatného a že pouze otevřeně vyjádřil, co si myslí mnoho Nizozemců.

Wilders žije už přes deset let pod neustálou policejní ochranou kvůli výhrůžkám smrtí.

Témata:  Geert Wilders projevy nenávisti Nizozemí muslimové

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy