Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Wilders chce uspořádat soutěž kreseb proroka Mohameda, Pákistán se bouří

konference protiimigračních stran v Praze (17. 12. 2017)
konference protiimigračních stran v Praze (17. 12. 2017)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Islámábád/Haag - Soutěž karikatur proroka Mohameda, kterou plánuje zorganizovat odpůrce islámu a předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders, vyvolala v Pákistánu bouři nevole.

Islám striktně zakazuje zpodobování Mohameda. V pondělí pákistánský Senát schválil rezoluci, která chystanou kreslířskou soutěž odsuzuje. 

Wilders plánuje uspořádat kreslířskou soutěž na téma proroka Mohameda na podzim, a to přímo v prostorách nizozemského parlamentu, ve své kanceláři. Shromážděných má prý už 200 soutěžních příspěvků. Porotcem má být americký karikaturista Bosch Fawstin a pro vítěze je připravena odměna 5000 eur (129.000 Kč).

Wilders uvedl, že nizozemský protiteroristický úřad v červnu uspořádání provokativní soutěže povolil. Před třemi roky nizozemský zákonodárný sbor Wildersův plán na uspořádání výstavy s protiislámskou tématikou v parlamentním komplexu nepovolil.

Nový pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší si ohledně zmíněné soutěže v úterý stěžoval svému nizozemskému protějšku. Uvedl, že "takovéto akce šíří nesnášenlivost a nenávist" a že chce o této otázce mluvit s vůdci dalších světových zemí. "Kontaktovali jsme OSN. Také jsme kontaktovali Evropskou unii," řekl. Nizozemský ministr zahraničí Stef Blok podle své mluvčí v telefonátu s Wildersem zdůraznil, že nizozemská vláda Wildersovu iniciativu nepodporuje.

Nizozemský premiér Mark Rutte již v pátek novinářům řekl, že je pro něj těžké pochopit, "jaké pozitivní cíle" by Wildersova akce mohla přinést. 

Soutěž odsoudil také pákistánský premiér Imran Chán. "Jen málo lidí na Západě chápe, jak moc muslimy takovéto rouhačské činy zraňují," řekl.

Z východopákistánského města Láhaur se dnes k metropoli Islámábádu vydal několikatisícový protestní pochod, který na znamení nesouhlasu se soutěží organizuje islamistické hnutí Tehríke Labajk. 

Rozhlasová stanice Hlas Ameriky uvedla, že pákistánský kriketový hráč Chálid Latíf, který loni dostal pětiletý zákaz hraní kriketu za sázkařský skandál, vypsal odměnu 24.000 dolarů na hlavu Wilderse a jeho krajně pravicových stranických kolegů.

Nizozemská policie v úterý zadržela 26letého muže podezřelého z plánování útoku na Wilderse. Dotyčný o svých plánech týkajících se atentátu na ultrapravicového politika a také o možném útoku proti parlamentu mluvil ve videonahrávce zveřejněné na facebooku. Muž byl zadržen v úterý ráno na nádraží v Haagu.

Témata:  Geert Wilders Pákistán Islám

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.