Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Wilders se zalekl protestu muslimů? Soutěž kreseb proroka Mohameda zrušena

konference protiimigračních stran v Praze (17. 12. 2017)
konference protiimigračních stran v Praze (17. 12. 2017)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Haag/Islámábád - Odpůrce islámu a předseda nizozemské Strany pro svobodu Geert Wilders ve čtvrtek oznámil, že se rozhodl zrušit soutěž karikatur proroka Mohameda. Masové protesty muslimů především v Pákistánu utichly.

Wilders se chystal uspořádat soutěž přímo v prostorách nizozemského parlamentu, ve své kanceláři. Shromážděných měl prý už 200 soutěžních příspěvků. Porotcem měl být americký karikaturista Bosch Fawstin a pro vítěze byla připravena odměna 5000 eur.

Z východopákistánského města Láhaur se ve středu k metropoli Islámábádu vydal asi desetitisícový protestní pochod, který na znamení nesouhlasu se soutěží zorganizovalo islamistické hnutí Tehríke Labajk. Pákistánské úřady kvůli tomu zablokovaly pomocí přepravních kontejnerů hlavní komunikace vedoucí k hlavnímu městu. Asi 160 kilometrů od Islámábádu policie pochod ve čtvrtek zastavila, poté ale umožnila jeho pokračování.

Wilders nakonec ve čtvrtek oznámil, že soutěž ruší kvůli hrozbám násilí. "Já osobně bych nikdy kampaň proti islámu nezastavil, ale nebezpečí útoků proti nevinným lidem a proti Nizozemsku plynoucí z navrhované soutěže je příliš vysoké," napsal Wilders v prohlášení. "Moje tvrzení o netolerantní povaze islámu se tímto potvrdilo," dodal.

Pákistánská vláda, která si v minulých dnech na soutěž Nizozemsku stěžovala, dnes její zrušení oslavovala. Ministr informací Fauád Čaudhrí označil zrušení soutěže na twitteru za "velké vítězství" pro pákistánskou vládu a lid.

Témata:  Geert Wilders muslimové Pákistán

Aktuálně se děje

22. května 2024 18:37

SZÚ: Nejčastější nemocí z povolání byl i loni covid-19

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy