Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hospodářský model Česka je zastaralý a země se nachází v pasti průměrnosti, píše Die Welt

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Hospodářský model České republiky je zastaralý a země se nachází v pasti průměrnosti, tvrdí německý deník Die Welt s tím, že Česko je nemocným mužem Evropy, neboť jako jediná země Evropské unie se nedokázalo úspěšně zotavit z ekonomických dopadů pandemie. Tento stav má prý sloužit jako varování i pro Německo.

Zpráva upozorňuje na postoj automobilového koncernu Volkswagen, který odložil rozhodnutí o výstavbě obří továrny na baterie do elektromobilů, což bylo považováno za klíčový projekt české vlády. Česká republika se tak podle deníku stala symbolem obtížného období.

Ekonomika České republiky podle Die Welt za posledních dvacet let pouze stěží rostla a ekonomové varují, že bez zásadních změn ztratí kontakt s ostatními evropskými zeměmi.

Česká ekonomika čelí problémům, jako je nedostatečně energeticky efektivní výroba firem a příliš brzké zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou, což má negativní dopady na ekonomiku.

"Ve skutečnosti je to Česko, kdo je skutečně nemocným mužem Evropy," napsal deník s odkazem na termín, který byl spojený s Německem v době, kdy se v 90. letech ekonomicky vyrovnávalo se sjednocením.

"Neuspokojivý vývoj posledních let Česko přivedl do centra pozornosti řady pozorovatelů," napsal list s tím, že podle Hospodářské komory hrozí Česku past středních příjmů a uváznutí mezi konkurencí chudších států s nižšími mzdami a technologicky vyspělými zeměmi.

Die Welt zdůrazňuje, že i když Česko má vysoký příjem na hlavu ve srovnání s průměrem EU, nedokázalo přejít na výrobu s vyšší přidanou hodnotou.

Země se stále snaží dohánět průmyslově vyspělé země, ale zároveň má problémy konkurovat státům s nižšími mzdovými náklady.

Přesto recept podle serveru existuje. "Více peněz do školství, do výzkumu a vývoje, méně byrokracie, investice do strojů, robotů a softwaru, který nahradí chybějící pracovní sílu," uvedl server.

Témata:  Česká republika

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy