Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko podle NKÚ není připravené na krize a mimořádné události

Česká republika
Česká republika
Foto: Pixabay

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své výroční zprávě za loňský rok varuje, že Česko není dostatečně připravené na krize a mimořádné události. Podle NKÚ odpovědné instituce podcenily mnohé události, včetně pandemie covidu-19, a nedostatečně se z nich poučily. Často jen podnikly formální kroky bez zásadních výsledků, což může vést k vážným škodám, plýtvání penězi a ohrožení zdraví obyvatel.

Reálné změny, které by zlepšily připravenost na krize, podle kontrolorů přicházejí minimálně. Výroční zpráva NKÚ uvádí, že mnohé kontroly poukázaly na pouhé formální kroky bez významných výsledků.

NKÚ také konstatuje nedostatečně dotvořený systém ochrany měkkých cílů a opomíjený stav ochrany obyvatelstva. Systém ochrany obyvatelstva v ČR podle NKÚ má zásadní nedostatky, což zahrnuje nedostatečnou informovanost občanů a nedostatek potřebných zdrojů, jako jsou masky a stálé úkryty.

Ministerstvo obrany neumí účinně využívat poskytnuté peníze, ačkoliv jeho výdaje rostou. Ministerstvo též uzavírá smlouvy na dodávky zbraní bez soutěže přímo s vybranými zahraničními vládami či výrobci, což může vést k neefektivnímu vynaložení prostředků.

Ministerstvo obrany například loni na základě doporučení armády rozhodlo o koupi 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun, což je nejdražší český armádní nákup. NKÚ zdůrazňuje nutnost posílení obranných schopností ČR, ale poukazuje na potřebu efektivního využití dostupných prostředků.

Výdaje ministerstva obrany se v posledních letech téměř zdvojnásobily, avšak úřad upozorňuje, že předchozí kontroly nedokládaly účelné a hospodárné využití těchto prostředků.

Ministerstvo nezajistilo plánovanou obnovu vojenské automobilové techniky ani materiální potřeby armády v oblasti radiační, chemické a biologické ochrany. Průměrné stáří armádních vozidel je téměř 21 let, přičemž některá jsou v provozu až 39 let. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) loni zdůraznila, že stáří vozidel je výsledkem šetření v posledních desetiletích.

Témata:  nkú Česká republika

Aktuálně se děje

20. dubna 2024 21:01

Prodej TikToku nebo zákaz: Sněmovna schvaluje opatření proti čínské síti

Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu prosadila legislativu, která by mohla vést k totálnímu zákazu čínské sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Uvedl to Business Insider.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy