Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpovo clo pod lupou: Kdo v Česku by "trpěl" nejvíce? Firmy už podnikají kroky

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Depositphotos

Česko loni do Spojených států vyvezlo větší objem zboží, než dovezlo, což je poměrně nebývalé. Export dosáhl hodnoty 133,5 miliardy korun a byl nominálně historicky rekordní. Import z USA byl rovněž nominálně dějinně nejvyšší, neboť činil 129,3 miliardy korun. Česko tak dosáhlo přebytku v obchodu s USA ve výši 4,2 miliardy korun. Předtím naposledy přebytku se Spojenými státy dosáhlo roku 2016.

Český vývoz do USA loni meziročně narostl o výrazných takřka devatenáct procent, zatímco dovoz z USA jen o půldruhého procenta. V uplynulých minimálně deseti letech meziroční změna českého vývozu do USA nikdy tolik nepřevýšila meziroční změnu dovozu z USA. Pozitivnímu vývoji česko-amerického obchodního vztahu ale může učinit přítrž americký prezident Donald Trump.

V sobotu totiž oznámil, že hodlá na dovoz ze zemí EU, včetně Česka, uvalit 30procentní clo, a to od 1. srpna. To je vyšší clo, než jaké na dovoz ze zemí EU uvalil v rámci stanovení svých recipročních cel začátkem dubna, které činilo pouze 20 procent. Vyjednavačům EU se tedy nedaří si Trumpa naklonit, spíše naopak.

Kteří z tuzemských vývozců do USA by byli novým Trumpovým clem nejvíce poškozeni?

Z hlediska hodnoty byly loni vůbec největší samostatnou položkou z hlediska hodnoty českého vývozu do USA telefony, včetně mobilních, jichž se exportovalo za 6,4 miliardy korun. Následovaly je mikroskopy – ty elektronové, nikoli optické –, kterých Česká republika do USA vyvezla za 6,3 miliardy korun. Na třetím místě pak skončily proudové motory, resp. jejich díly. Těch se do USA vyvezlo za 5,9 miliardy korun.

Co se vývozu elektronových mikroskopů týče, představují Spojené státy pro Česko vůbec největší zahraniční odbytiště, ještě tedy společně s Nizozemskem. Elektronové mikroskopy vyváží například brněnský podnik Thermo Fischer Scientific, jehož největším odbytištěm je ovšem Asie. Turnovská firma Crytur zase rozvijí výrobu přesných mechanických dílů pro elektronovou mikroskopii, jež umožňuje například lidský vlas zvětšit na šířku řeky. Takového zvětšení optický, neboli světelný mikroskop nedosáhne. Dílů elektronových mikroskopů se loni z Česka vyvezlo za 0,7 miliardy korun.

Jediným výrobcem proudových motorů v Česku je společnost PBS z Velké Bíteše. Pro ni Spojené státy představují naprosto klíčový trh. Probíhá tam finální montáž dílů vyrobených v Česku a také testování. Její proudové motory se využívají třeba v leteckých střelách, cvičných terčích, ve vysokorychlostních dronech či v bojových bezpilotních letounech. Firma by se však možným Trumpovým clům mohla již brzy alespoň zčásti vyhnout, protože nyní investuje do dvou výrobních hal přímo v USA.   

Témata:  komentář Donald Trump clo firmy Česká republika zahraniční obchod

Související

Aktuálně se děje

12. července 2025 19:40

Liverpool se rozhodl pro krásné gesto. Vyřadil číslo zesnulého Dioga Joty

Pro velké gesto se rozhodlo vedení anglického fotbalového klubu Liverpool FC. Představitelé úřadujícího mistra vyřadí číslo 20, které nosil tragicky zesnulý portugalský fotbalista Diogo Jota, ze sad dresů na všech klubových úrovních od profesionálního A-týmu po mládežnické přípravky. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy