komentář

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Západu chybí odvaha. Ruskou invazi mohlo v roce 2021 odvrátit NATO

Komentář

Od anexe Krymského poloostrova Ruskou federací v roce 2014 postrádá Západ jednu klíčovou vlastnost – odvahu. Moskva za svou nelegální invazi čelila pouze ekonomickým sankcím a symbolickému pokárání, které nedokázaly změnit její chování. O několik let později se vztahy mezi Západem a Ruskem vrátily do relativního normálu, jako by na Krymu nikdy nedošlo k porušení mezinárodního práva.

Zuzana Čaputová a Volodymyr Zelenskyj

Kuleba je troufalý, ale zásadně se plete. Cena za porážku Ruska bude obrovská

Svět Komentář

Bývalý šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba nedávno naznačil, jak by Ukrajina měla přistupovat k míru s Ruskem. Jeho slova fakticky znamenají, že ukrajinský odpor může uškodit Moskvě stejně jako Japonské císařství uškodilo imperiálnímu Rusku začátkem 20. století. Cena za to však bude obrovská.

Maďarsko

Poláci volí budoucnost bez Orbánova Maďarska. Kdysi bratrské národy jsou na nože

Domov Komentář

Rozkol mezi bratrskými národy nabral na obrátkách. Poláci nepozvali maďarského zástupce na oficiální páteční zahájení jejich předsednictví v Radě EU. Vztahy obou zemí klesají k bodu mrazu. Polsko je v ohrožení kvůli proruské politice maďarského politického establishmentu pod vedením Viktora Orbána – a nenechává si to líbit. Vývoj v jejich vztazích může poukazovat na to, kam se vydají Češi a Slováci.

Kaja Kallasová

Rok 2025 znamená změny pro evropskou bezpečnost. Kallasová, Trump a Poláci leccos změní

Svět Komentář

První pololetí příštího roku může znamenat zásadní zlom pro evropskou bezpečnost a obranu. Polsko převezme předsednictví v Radě Evropské unie a svou pozornost zaměří především na otázky bezpečnosti. V Bílém domě se ujme úřadu Donald Trump, známý svou nekompromisní politikou, a na postu šéfky unijní diplomacie bude působit jestřábí Kaja Kallasová, která je odhodlaná čelit ruské hrozbě.

válka

Domov Komentář

Univerzální mír je iluzorní představa. Svět je konfliktnější než kdy dřív

Od konce druhé světové války se často traduje, že svět žije v míru. Žádné tvrzení však nemůže být dále od reality. Konflikty, války a hybridní hrozby dnes prostupují celou planetou, a přestože nedochází k masivním globálním střetům, stovky lokálních bojů, kybernetických útoků a dezinformačních kampaní dokazují, že pojem „mír“ je spíše relativní než univerzální.

Bašár Asad se sešel s Vladimirem Putinem (21.11.2017).

Bezesné noci pro Putina. Může ho čekat stejný osud jako syrského diktátora?

Domov Komentář

Syrský prezident Bašár Asad zažil osud, který je noční můrou všech diktátorů: byl nucen opustit svou zemi, aby unikl pomstě triumfující opozice. Z Damašku uprchl do Moskvy, kde našel útočiště u svých loajálních spojenců, a to na pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruský lídr má nyní mnoho důvodů k zamyšlení.

Mileniálové a odchod do důchodu

Budeme mít v důchodu z čeho žít? Důchodová reforma přišla pozdě

Domov Analýza

Senát schválil důchodovou reformu, která zvýší důchodový věk na 67 let a omezí předčasné důchody. Reforma reaguje na stárnutí populace a hrozbu deficitu systému, avšak přichází pozdě. Kritici upozorňují, že opatření, jako vyšší důchodový věk, mohou prohloubit nerovnosti a zatížit zaměstnance.

Chemické zbraně

Jak se připravit na válku? Skandinávci radí, Češi se mohou inspirovat

Svět Komentář

Úřady ve Skandinávii občanům poskytují doporučení, jak se připravit na případnou válku. V České republice ale takovou aktivitu nevidíme. Díky rychlému přístupu k informacím však máme možnost inspirovat se seveřany. Příprava nutných zásob v době míru není nic komplikovaného – a stejně tak není těžké se naučit péct chléb.

Je na čase jednat. Vojáci KLDR na Ukrajině zničí evropskou bezpečnost

Je na čase jednat. Vojáci KLDR na Ukrajině zničí evropskou bezpečnost

Svět Komentář

Nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině představuje zásadní zlom v evropské bezpečnosti. Kromě hrozby ze strany Ruska a Číny by Evropa čelila novému protivníkovi s dlouholetou antipatií vůči Západu. Tato situace volá po razantní změně vojenských opatření EU a NATO, aby před diktátory ochránily evropské hodnoty a stabilitu, těžce vydobytou proti diktátorům historie.

Maďarsko

Maďaři mají na výběr: V EU je nikdo nenutí zůstávat, Moskva čeká s vřelým objetím

Svět Komentář

Maďaři si mohou vybrat ze dvou cest. Jednou z nich je dodržování smluv, které během přístupového procesu do Evropské unie sami odsouhlasili a ratifikovali. Nebo mohou aktivovat článek 50 Smlouvy o EU a vystoupit. Stále by ale měli mít na paměti, co se odehrálo v roce 1956 a uvědomit si, proč spolupráce s Moskvou nemusí být přesně tím, po čem jejich srdce touží.

Rusko, Kreml

Moskva odvedla pozornost Západu k Ukrajině. Sama šíří vliv jinde

Svět Komentář

Moskva zásadně změnila svou strategii šíření vlivu. Místo zaměření na sousední země cílí na chudší a politicky nestabilní státy, kde je její angažmá vnímáno jako daleko atraktivnější. Zároveň efektivně odvádí pozornost Západu směrem k Ukrajině, což jí umožňuje prosazovat své zájmy jinde – a to s minimálním odporem.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ)

Soumrak mediálního trhu. O úspěchu českých vydavatelů už dávno nerozhodují čtenáři

Domov Komentář

Český mediální trh se pomalu ale jistě stává světovým unikátem. Jednička na trhu, Seznam.cz, dal díky své službě Newsfeed vzniknout plejádě více či méně zajímavých webů, které by se jinak na běžném a férovém trhu kvůli masivní konkurenci neprosadily. Oproti tomu stojí Nadační fond (údajně) nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který se snaží danou změť webů korigovat a rozhodovat o tom, který je kvalitní a který nikoliv. Nyní spolu oba subjekty spolupracují a mediální trh tak ovládají, jak se jim zlíbí. Jako samozvané regulační orgány bez sebemenšího dozoru. Tím vzniká situace, která ve světě nemá obdoby.

Andrej Babiš

Domov Komentář

Politické tápání: Babiš je na vrcholu a nikdo neví, jak se mu dostat na kobylku!

Minulý sváteční víkend se mohlo mnoha lidem zdát, že pro premiéra Andreje Babiše muselo jít o horké chvilky. Na Letné se sešla mohutná protibabišovská demonstrace s více než čtvrt milionovou účastí. A když se premiér vydal se svými ministry k pietnímu místu 17. listopadu 1989 na Národní třídě již za ranního kuropění, setkal se zde s pískotem a odporem. Přesto může být premiér v naprosté klidu.

NATO

Politická šaškárna! Proč vlají ve městě vlajky NATO? Jsme obsazeni? Ne, radnici jen ovládli aktivisté!

Domov Komentář

Komentář Josefa Brože - V Praze jezdí dnes tramvaje s vlaječkami České republiky a NATO. Na Hradčanském náměstí stojí zase pro změnu vojenské transportéry. Byli jsme snad zase obsazeni? Ne, ačkoliv nejde o žádný v kalendáři zapsaný státní svátek, vlaječky i transportéry ale chtějí demonstrovat, že jsem „věrní spojenci" až za hrob. Není to ale jen politická šaškárna?

Luigi Di Maio

Macronova hysterie? Itálie si s Francií vyřizuje účty

Svět Komentář

Komentář Josefa Brože - Dolehlo to až k nám. Přestože různice, jimiž procházejí francouzsko-italské vztahy v těchto dnech, vypadají dramaticky, v zásadě nejde o nic dramatického. Když ve čtvrtek minulého týdne odvolala Paříž svého velvyslance z Říma, všechny agentury zopakovaly, že se tak stalo naposledy v roce 1940. Znamená to snad, že obě země, zakladatelské státy Evropského společenství, nyní Evropské unie, vstoupily do války?

Pavel Telička na meetingu hnutí ANO

Domov Komentář

ANO 2.0? Telička s Hlasem riskuje, kandidátkou nevytrhne

Komentář - Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…. Když v polovině října loňského roku pozval europoslanec Pavel Telička do své kanceláře na Floře novináře, všichni čekali jenom na to „jedno“. Že vyhlásí nový politický subjekt, s nímž půjde do Evropy. Nic ale nevyhlásil, a dokonce vtipně hned úvodem pravil: „Pokud jste sem snad náhodou přišli kvůli tomu, že vyhlásím nový subjekt, můžete si rovnou sbalit svá fidlátka a klidně jít.“ Nyní to udělal a nazval jej neotřele: Hlas.

Jaromír Soukup

Komentář: Soukup chce útočit na politiky, místo toho dal facku občanům

Domov Komentář

Jaromír Soukup se několik měsíců prezentoval jako (samozvaný) moderátor, nakonec se ale ukázalo, že o tento post mu vlastně nikdy nešlo. Neuvěřitelně zadlužený ředitel televize Barrandov si pouze vyšlapal cestu ke své politické kandidatuře, kterou zavaří hlavně menším stranám. Jeho snahy něco změnit stálice na tuzemské vládnoucí scéně neohrozí.

Ilustrační foto

Nejzásadnější krize dneška? Krize elit

Domov Komentář

Komentář – Je nepochybné, že každá společnost potřebuje elity. Schopné, společností uznávané lidi, kteří dokáží ovlivnit názory širokého spektra lidí a ovlivnit tak atmosféru ve společnosti. Takoví lidé jsou nejen politici, ale i umělci a vědci, prostě lidé, kteří osobními příklady a příběhy dávají společnosti pozitivní příklad, ale zároveň s ní žijí. Nebojí se jí a chápou ji. Takových lidí je dnes citelný deficit. Naopak je přehršel elitářů.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy