Čeští odborníci varují před hrozbou chrousta japonského, který by mohl brzy zaplavit české zahrady, pole a stromy. Tento škůdce se v posledních letech šíří nejen v USA, ale stále více i v Evropě.
Chroust japonský, jak už název naznačuje, má svůj původ v Japonsku, kde je znám jako vysoce destruktivní hmyz. Odborníci varují, že jeho zavlečení do České republiky by mohlo mít závažné dopady na místní ekosystémy a zemědělskou produkci, jak uvádí idnes.cz.
Chroust japonský se snadno identifikuje díky svému lesklému zelenému tělu s bronzovými nebo zlatými odlesky, přičemž dospělí jedinci měří 1,5 až 2,5 centimetru. Tito brouci se živí listy bylin, keřů a stromů, přičemž mohou vážně poškodit různé plodiny, včetně jabloní, broskví, švestek, třešní, malin, vinné révy, fazolí, rebarbory, jetele a listnatých stromů.
Přítomnost larev v půdě se projevuje změnou barvy porostu, úbytkem vitality stromů a snížením úrodnosti. Při silném napadení rostliny mohou dokonce odumřít.
Chroust japonský byl poprvé identifikován v Evropě v roce 2014, konkrétně v Itálii, a jeho populace nejvíce prosperuje v regionech jako je Lombardie a ve Švýcarsku. Tento brouk má neobyčejnou schopnost adaptovat se na různé podmínky, což znamená, že by se mohl brzy rozšířit i do našich oblastí. Přítomnost chrousta však představuje vážnou hrozbu jak pro ekosystém, tak pro ekonomiku.
Čeští odborníci varují, že zahrádkáři a zemědělci by měli být obzvlášť ostražití a jakýkoli výskyt tohoto škůdce ihned nahlásit. V případě, že se chroust dostane na naše území, bude pravděpodobně potřeba provést inspekci a aplikovat biologické či chemické postřiky v zasažených oblastech.
Témata: Česká republika, hmyz
Související
17. listopadu 2024 12:35
16. listopadu 2024 9:55
9. listopadu 2024 11:04
26. srpna 2024 9:13
20. srpna 2024 16:12
25. července 2024 19:44