hmyz

Hmyz

V Česku ubývá motýlů. Mohou za to automobily a průmysl

Domov

Za úbytkem motýlů lze vidět vliv automobilové dopravy a průmyslu, ale také zemědělství. Spíše než počet zastoupených druhů klesá počet jedinců, tedy kvantita motýlů v krajině, a to často velmi nápadně, uvedla v tiskové zprávě Mendelova univerzita.

Ilustrační foto

Do ČR se šíří nepůvodní klíšťata, mohou šířit závažné choroby

Domov

V České republice narůstá počet míst s výskytem klíšťat pocházejících z jihu Evropy nebo subsaharské Afriky. Nejčastěji jde o pijáka lužního. Další jsou klíšťata rodu Hyalomma. Původně se objevovala pouze na jihu Moravy, v poslední době se rozšířila i na řadu míst v Čechách.

Včely

Revue

Jak bude vypadat svět, až vyhynou včely? Polovinu potravin si už nikdy nekoupíte

Německý fyzik Albert Einstein prý kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo bude mít před sebou poslední čtyři roky života. V současnosti máme k této katastrofě blíže než kdy jindy, včely decimují nemoci a znečištěné prostředí a ve velkém vymírají. Následky podle vědců už brzy pocítí každý z nás.

Ilustrační foto

Invaze zabijáckých sršní: Mají namířeno do Česka, jejich žihadlo je smrtící

Domov

Sršeň asijská trápí celou Evropu. Anglické deníky nedávno varovaly, že se nebezpečný druh sršně, jehož žihadlo může být i smrtelné, objevil i ve Velké Británii. Francie s ní válčí už několik desítek let. Sršeň byla viděna i v Bavorsku, odkud se může šířit i do České republiky. Odborníci už včelaře varovali, ať se na ní připraví.

Hmyz

Svět

Světová hmyzí populace prudce klesá. „My lidé bez ní nemůžeme přežít,“ bijí na poplach vědci

Hmyz je jedním ze základních stavebních kamenů ekosystémů na naší planetě. V celkových číslech i z hlediska druhové rozmanitosti však hmyzí populace velmi rychlým tempem mizí. Na vině je především intenzivní hospodaření, ale také změna klimatu a další faktory. Vědci nyní bijí na poplach a varují před „katastrofickým kolapsem přírodních ekosystémů“.

Ilustrační foto

Přistál vám hmyz na jídle? Poradíme, jestli ho můžete sníst, nebo raději vyhodit

Revue

Mouchy nejsou jen nepříjemným a otravným hmyzem. Ohrožují i ​​naše zdraví, protože jsou přenašeči mnoha bakterií. Létající hmyz je následně rozšiřuje na vše, čeho se dotkne. Stručně řečeno - mnohé mouchy předtím, než přistály na vašem jídle, hodovaly například na výkalech či zdechlinách, varuje server news.com.au.

Operace, ilustrační fotografie

Žena si z dovolené odvezla larvy. Usídlily se jí v čele

Svět

Turistka z Velké Británie zažila nepříjemné chvíle. Když se vrátila z dovolené v Africe, zjistila, že má na čele menší bulku. Po opakovaném vyšetření lékaři zjistili, že jí infikovaly malé larvy. Odstranění si vyžádalo chirurgický zákrok a případ byl nyní popsán v odborném lékařském časopise.

Ilustrační foto

Rčení "dvě mouchy jednou ranou" a "pokusný králík" jsou neetická, zakažme je, vyzvali aktivisté

Svět

Rčení jako "zabít dvě mouchy jednou ranou" nebo "dělat pokusného králíka" zlehčují podle neziskové organizace PETA násilí na zvířatech. Tito aktivisté bojující za práva zvířat nabízejí humánnější varianty těchto ustálených výrazů, které jsou součástí mnoha jazyků. Nicméně u veřejnosti se iniciativa ochránců zvířat rozhodně nesetkala s nadšeným ohlasem, napsal na svých internetových stránkách německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Ilustrační foto

Svět

Odborníci volají po záchraně světa. Řešením, ze kterého se zvedá žaludek

Pforzheim (Německo) - Šest nožiček, tykadla a složené oči - mnozí znají odpor vůči hmyzu. Zvlášť pokud se mají do zvířátek zakousnout. Zároveň je však lákavé dobré svědomí: Odborníci důrazně volají po tom, abychom v zájmu záchrany klimatu a životního prostředí všichni jedli více hmyzu a larev. A abychom dělali něco proti formám hromadného chovu zvířat, při nichž savci jako hovězí dobytek a vepři trpí.

Švestky, ilustrační fotografie

Česko čelí invazi, tmavkám vyhovuje horké počasí

Domov

Praha - Vysoké teploty nad 35°C nahrávají novým škůdcům, kteří se dříve v Česku nevyskytovali. Například tmavka švestková byla donedávna lokálně na Slovensku, potom se vyskytla po dovozu švestek z Balkánu na Slovácku. Letos ji však odborníci zaznamenali i v Praze.

Z filmu Vlk z Wall Street

Leonardo Di Caprio je zase o něco slavnější, vědci po něm pojmenovali brouka

Svět

Washington - Další zástupce třídy hmyzu dostal název po známé osobnosti. Nově objevený druh brouka z malajské části ostrova Borneo nyní nese vědecké označení Grouvellinus leonardodicaprioi, přičemž druhové jméno je odvozeno od jména hollywoodského herce Leonarda Di Capria. Informovali o tom vědci v časopise ZooKeys.

Ilustrační foto

Přistála vám na jídle moucha? Vyhoďte ho, jinak bude zle

Revue

Mouchy nejsou jen nepříjemným a otravným hmyzem. Ohrožují i ​​naše zdraví, protože jsou přenašeči mnoha bakterií. Létající hmyz je následně rozšiřuje na vše, čeho se dotkne. Stručně řečeno - mnohé mouchy předtím, než přistály na vašem jídle, hodovaly například na výkalech či zdechlinách, varuje server news.com.au.

Ilustrační fotografie

Na Zemi je stále více lidí. Co budeme za pár let jíst?

Revue

Světová populace roste o 80 milionů lidí ročně a očekává se, že do roku 2050 dosáhne magické hranice 9 miliard. V souvislosti s tímto nárůstem nebudou lidé schopni produkovat dostatek bílkovin, aby mohli živit všechny současným potravinovým systémem. Naše přírodní zdroje jsou exponenciálně vyčerpávány. Neexistuje žádná jiná cesta, než je změna naší stravy. Jak? Nevíme. Jednou z cest by ale mohlo být zařazení hmyzu do našeho jídelníčku.

Vědci

Svět

Vědci zmutovali mravence. Změnili tím jejich chování

Mravenci jsou jedni z nejspolečenštějších tvorů na Zemi. Organizují se ve skupinách, každý jedinec má své specifické úkoly jako je hledání potravy, obrana před predátory, budování tunelů a tak dál. Aby to mohlo fungovat je zapotřebí obrovské množství koordinace a komunikace. Co se ale stane, když o tuto možnost komunikace mravenci přijdou?

Ilustrační fotografie

Včely jsou geniální? Podle vědců umí matematiku

Revue

Fakt, že nic může být počítáno jako něco - tedy to, co lidé rozeznávají jako nulu, není ve zvířecí říši vůbec běžné vědění. Obecně schopnost rozeznat počet objektů je mezi zvířaty poměrně vzácná a když už, tak se neočekává od malého hmyzu. Včely však nyní všechny překvapily.

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy