Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rčení "dvě mouchy jednou ranou" a "pokusný králík" jsou neetická, zakažme je, vyzvali aktivisté

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Rčení jako "zabít dvě mouchy jednou ranou" nebo "dělat pokusného králíka" zlehčují podle neziskové organizace PETA násilí na zvířatech. Tito aktivisté bojující za práva zvířat nabízejí humánnější varianty těchto ustálených výrazů, které jsou součástí mnoha jazyků. Nicméně u veřejnosti se iniciativa ochránců zvířat rozhodně nesetkala s nadšeným ohlasem, napsal na svých internetových stránkách německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Tak jako je nepřijatelné používat rasistické, homofobní nebo diskriminující výrazy, tak vymizí i slovní obraty, které bagatelizují krutost vůči zvířatům," uvedla PETA. Navrhuje, aby se například místo "dělat pokusného králíka" říkalo "dělat zkumavku".

Zatímco české "házet hrách na stěnu" je zřejmě z hlediska PETy nevinné, anglické "bít mrtvého koně" je pro ni příkladem slovní brutality. Místo toho by se zbytečná nebo marná snaha dala označit za "krmení nasyceného koně", navrhla organizace.

"Je to naprosto absurdní, přirovnávat tato rčení k rasismu a homofobii je urážlivé," uvedl jeden účastník internetové debaty o návrzích PETA. "Zvířata lidská řeč neuráží," podotkla jistá veganka. Organizaci lidé doporučili, aby se raději věnovala skutečným problémům ochrany zvířat.

Témata:  lidé zvířata hmyz

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.