zvířata

Ilustrační fotografie.

Tabule upozorňují na Frýdlantsku na omezení vstupu do lesů kvůli prasečímu moru

Domov

Frýdlantší strážníci dnes začali instalovat tabule, které upozorňují na omezení vstupu do lesů na Frýdlantsku kvůli africkému moru prasat. Lidé mohou chodit jen po vyznačených cestách. Tabule jsou ve čtyřech jazycích, kromě češtiny také v polštině, němčině a angličtině, řekl dnes ČTK Dan Ramzer (ODS), starosta Frýdlantu, do jehož správy území spadá. Tabule postupně rozmístí obce po celé oblasti.

Ilustrační fotografie

Veterinární správa kontroluje během veder dostatečné chlazení a napájení zvířat

Domov

Kontroly chovatelů hospodářských zvířat se v období horkého počasí zaměřují na povinnost zajistit zvířatům dostatečné napájení, větrání a chlazení. Státní veterinární správa (SVS) o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Chovatelé musí v hospodářských budovách, kde může teplota vystoupat velmi vysoko, zajistit ventilaci a náhradní zdroje energie.

Kočka a pes.

Domácí mazlíčci cestující po EU musí být očipovaní a mít cestovní pas

Svět

Češi, kteří cestují do zahraničí s domácími mazlíčky, musí počítat s tím, že zvířata musí být označena čipem nebo tetováním ne starším než 3. července 2011. Zvířata také musí mít platný cestovní pas a do zahraničí může jeden cestující s sebou vzít maximálně pět zvířat. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Státní veterinární správa (SVS).

Ilustrační foto

Domov

Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody

Stále se zvyšující stavy zvěře způsobí v lesích po celém Česku velké škody hlavně na mladých stromech. Podle statistiky zpracované Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů z kontrolních stanic je v oplocených částech lesů, kam zvěř nemá přístup, v 63 procentech případů větší počet malých stromů než stromů na volné ploše. V tiskové zprávě o tom informoval Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti. Poškození zvěří má velký vliv na rozmanitost druhů v lesích a ztěžuje úspěšnou obnovu lesů pro kůrovcové kalamitě, dodal.

Doga

Domácí mazlíčci nemusí mít obavy, Češi na nich šetřit neplánují

Domov

V době pandemie koronaviru vzrostly podle internetových prodejců, které dnes ČTK oslovila, prodeje chovatelských potřeb. Lidé trávili více času doma, někteří si zvíře pořídili, ti kteří ho měli, mu začali věnovat více pozornosti. Domácí mazlíčky Češi často vnímají jako plnohodnotné členy rodiny, obchodníci věří, že ani přes rostoucí inflaci na nich nebudou šetřit.

Jihoafrická republika

Dopravu v JAR narušil pštros. Neví se, jestli byl jeden, nebo dva

Svět

Dopravu na předměstí Kapského města zkomplikoval pštros. Mohutné zvíře převyšující automobily si vykračovalo středem vozovky nedbajíc provozu ani nervózních řidičů. Podle jihoafrického serveru The Citizen se tak na předměstí Ottery motoristům naskytl surrealistický pohled.

V pražské zoo se poprvé narodila dvojčata pandy červené

V pražské zoo se poprvé narodila dvojčata pandy červené

Domov

V pražské zoologické zahradě se vůbec poprvé narodila dvojčata pandy červené. Nyní téměř tříměsíční mláďata zatím zůstávají v boudě, kam je jejich matka chodí kojit. Chovatelé nicméně očekávají, že se malé pandy začnou po venkovním výběhu pohybovat v brzké době. Zoo dnes o tom informovala ČTK v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie.

Domov

V Česku jsou pojištěná dvě procenta mazlíčků, oproti západní Evropě méně

V ČR jsou pojištěná pouze dvě procenta domácích mazlíčků, ve srovnání se západní Evropou tak tuzemští majitelé psů a koček poměrně výrazně zaostávají. Za veterinární péči přitom běžně zaplatí desítky tisíc korun. Situace se podle expertů v nejbližší době zřejmě změní, neboť výhody pojištění začínají podle statistik v Česku objevovat především ženy.

Austrálie

Australští farmáři bojují s invazí hlodavců i pomocí hromadného topení

Svět

V Austrálii se debatuje nad tím, jak se vypořádat s obrovskou myší invazí na východě země. Jed? Kontrolní úřad říká "ne". Hadi? To by mohlo vytvořit jiný problém. Co tedy zbývá? Reportér Steve Evans z listu The Canberra Times nyní zjišťoval, jakými způsoby farmáři s přemnoženými hlodavci bojují, píše server BBC.

Králíci

V Anglii někdo ukradl údajně největšího králíka na světě

Svět

Britská policie vyzvala ke spolupráci svědky krádeže údajně největšího králíka na světě. Majitelka za nalezení zvířete, které se díky své délce téměř 1,3 metru dostalo v roce 2010 i do Guinnessovy knihy rekordů, slibuje odměnu, informovala agentura AFP.

Silné drápy prozradí, že Kvída dokáže skvěle hrabat, knoflíkovitý konec čenichu zase napoví, že ráda ryje v půdě

Zvířata v pražské zoo dnes dostala velikonoční nadílku

Domov

Některá zvířata v pražské zoo dnes dostala netradiční velikonoční krmení. Lachtani si pochutnali na rybách zamražených do tvarů beránků, lední medvědi kromě mražených ryb dostali také proutěná vejce, se kterými si rádi hrají. Zvláštní krmení má zvířata zabavit a zkrátit jim dlouhou chvíli, řekla novinářům mluvčí zoologické zahrady Lucie Dosedělová.

Ilustrační fotografie

Svět

Kvůli ptačí chřipce dnes usmrtili zvířata na Táborsku

V Dlouhé Lhotě na Táborsku bylo dnes utraceno 17 ptáků z malochovu s potvrzenou ptačí chřipkou. Kontroly komerčních chovů, kterých je ve vytyčeném pásmu devět, začnou v pondělí. ČTK to řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.

Ilustrační foto

VIDEO: Reklama se sendvičem z netopýra vyvolala rozruch

Svět

V Austrálii vyvolala rozruch reklama, v níž si muž pochutnává na sendviči s netopýrem. Videem, které jen na platformě YouTube zhlédlo na 250.000 lidí, se nyní zabývá australský úřad pro dohled nad reklamou. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Koronavirus SARS-CoV-2

Zmutovaný koronavirus odhalen v další evropské zemi, mohl by ohrozit účinnost vakcíny

Svět

Mutace koronaviru, která se nedávno objevila v dánských chovech norků, se už na počátku května vyskytla u jednoho norka i na farmě v Nizozemsku. BBC to řekl nizozemský expert Wim van der Poel s odkazem na zpětnou analýzu genetických dat. Koronavirus jako takový už byl odhalen u norků ve čtyřech dalších zemích - ve Španělsku, Švédsku, Itálii a Spojených státech.

Aktuálně se děje

25. května 2024 21:53

Zastavení invaze do Rafahu posílí Hamás, tvrdí Británie

Britská vláda zkritizovala rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který nařídil Izraeli okamžitě zastavit vojenskou ofenzívu ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Podle Londýna toto rozhodnutí posílí palestinské hnutí Hamás, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy