Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Los Emil narušil provoz vlaků v Rakousku

Los v říji
Los v říji
Foto: Pixabay

Po východní části Rakouska už týdny putuje mladý los, kterého média pojmenovala Emil. Jeho cesta si vyžádala nemalé komplikace v dopravě, když na několik hodin zablokoval jednu z nejdůležitějších železničních tras v zemi. Kvůli jeho přítomnosti na trati byla omezena doprava, což způsobilo velké zpoždění.

Podle mluvčího Rakouských spolkových drah (ÖBB) se los Emil pohyboval na náspu Západní dráhy u města St. Pölten. Tato trasa spojuje Vídeň se západním Rakouskem, Německem a západní Evropou. Pro zajištění bezpečnosti Emila a všech zúčastněných, včetně policie a železničních pracovníků, musela být trasa uzavřena.

Místo běžného oznámení o „narušení provozu“ tak bylo na webu drah uvedeno: „Kvůli zvířeti na trati (Emil) nejsou v St. Pöltenu Hbf do 21:30 možné žádné jízdy.“ Ačkoli se dráhy pokusily Emila přimět k odchodu lokomotivou jedoucí rychlostí chůze, trasa byla nakonec uvolněna až krátce před jednou hodinou v noci.

V Rakousku nežije žádná původní populace losů. Odborníci se domnívají, že asi tříletý Emil přišel z České republiky nebo Polska, kde populace losů žije. Po překročení rakouských hranic urazil podle odhadů už asi 250 kilometrů. Během své cesty prý přeplaval i Dunaj. Tuto neobvyklou událost si nenechali ujít mnozí zvědavci, kteří Emila pozorovali, jak se toulá po St. Pöltenu.

Místní spolek na ochranu zvířat vyzval veřejnost, aby ho nechala na pokoji. „Vystresovaný los může panicky utéct a způsobit nehody,“ napsal spolek na Facebooku. I když Emilovi se nakonec nic nestalo, ochránci zvířat se obávají, že svou přítomností v obydlených oblastech přitahuje davy a vystavuje se nebezpečí.

Témata:  Rakousko zvířata

Související

Aktuálně se děje

18. dubna 2026 20:37

Agáta Hanychová poslala vzkaz Ornelle Koktové. Ani nemá smysl se snažit

Agáta Hanychová a Ornella Koktová se před několika týdny opravdu nerozešli v dobrém. Čas ale umí v mnoha případech zahojit rány. V tomhle případě se ale s touto variantou nepočítá. Alespoň to tak vyplynulo ze slov Hanychové. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy