Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Týna nad Vltavou prý viděli pumu. Místu se vyhýbejte, vyzývají úřady

Policie ČR, ilustrační fotografie.
Policie ČR, ilustrační fotografie.
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Údajným pozorováním kočkovité šelmy, snad pumy, se od začátku týdne zabývají policisté v okolí Týna nad Vltavou. Lidé se mají lokalitě, kde bylo zvíře pozorováno, raději vyhýbat. V případě dalšího pozorování mají informovat policii. 

Týn nad Vltavou upozornil občany, že policisté a myslivci prověřují možný výskyt větší kočkovité šelmy v oblasti Nuzic poblíž Židovy strouhy. "Prosíme občany, aby se v nejbližších dnech této lokalitě vyhýbali. Pokud byste zvíře zahlédli, zůstaňte v klidu a informujte policii na lince 158," vyzvalo město obyvatele. 

Před možným nebezpečím varovala i jihočeská policie, která pracuje s informací od myslivce, který měl začátkem týdne spatřit větší kočkovitou šelmu na již zmíněném místě v katastru obce Nuzice. 

"Podle stavby těla zvířete a následně nalezených, byť nezřetelných stop, by se mohlo jednat o pumu. Po konzultaci s odborníky ze zoologické zahrady není možné stoprocentně potvrdit, že jde podle stop o pumu, ale také není možné toto nebezpečí podcenit," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner. 

Strážci zákona a myslivci učiní opatření ke zmapování možného pohybu zvířete a k potvrzení jeho výskytu. Případně jsou připraveni ho odchytit. "Možnost, že by puma napadla člověka je velmi malá, nicméně žádáme občany, aby se několik dnů této lokalitě vyhýbali, usnadní tím práci myslivcům," sdělil mluvčí.

Lidé mají informace o případných pozorováních volat na linku 158. "K zvířeti se samozřejmě zbytečně nepřibližujte. Pokud vám nebude hrozit nebezpečí, zvíře vyfotografujte nebo natočte a informujte o tom policii," dodal Matzner. 

Témata:  zvířata Policie ČR Jihočeský kraj

Související

Aktuálně se děje

16. dubna 2026 11:33

Odklad potvrzen. Životní minimum se zvýší, ale až později

Životní minimum se má letos v Česku zvyšovat, ale nebude to tak brzy, jak se původně předpokládalo. Pondělní rozhodnutí vlády premiéra Andreje Babiš (ANO) to jen potvrdilo. Minimum bude mít ještě několik měsíců stejnou výši.  

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mark Rutte a Andrej Babiš

OBRAZEM: Rutte dorazil do Prahy. Babiš slíbil plnění aliančních závazků

Prahu dnes nečekaně navštívil generální tajemník NATO Mark Rutte. Aliance jeho cestu oznámila na poslední chvíli, pouhý den předem, což podtrhuje naléhavost témat, která byla na programu. Jediným bodem krátké návštěvy bylo podvečerní jednání s premiérem Andrejem Babišem na Úřadu vlády, kde oba politici diskutovali především o budoucím směřování české obranyschopnosti a závazcích vůči Alianci.