Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisk: Československo rozdělily nacionální vášně, Slováci si neváží státnosti

Noviny, ilutrační foto
Noviny, ilutrační foto
Foto: Pixabay

Československo rozdělily neprimitivnější nacionální vášně a vypočítavost, po rozdělení společného státu jsou si Češi a Slováci bližší, napsal dnes slovenský list Sme k rozpadu Československa na konci roku 1992. Podle deníku Pravda si Slováci své státnosti neváží. Listy se neshodly v názoru na okolnosti rozdělení Československa.

"Po rozvodu jsou si Češi a Slováci mnohem bližší než za totalitní ČSSR i poté, což nesouvisí s rozdělením, ale s technologickými zázraky, které na společném jazykovém prostoru sbližují lidi stokrát více než forma státoprávního uspořádání," uvedlo Sme.

V reakci na zastánce slovenské suverenity list napsal, že ani v době nejvíce centralizované federace Praha nevykonávala tolik kompetencí, kolik bylo přesunuto do Bruselu v rámci členství země v EU. Mladší generace podle deníku už nepotřebuje zjišťovat, kdo byl odpovědný za rozpad československé federace a jak se k sobě měly národy, které v ní žily. "Mnohem více je pro ně formující vztah k Bruselu. Ten určuje, kdo je v rámci unie starším a mladším bratrem, jak se hovořilo o Češích a Slovácích," uvedl.

Sme odmítlo názor, že Československo rozbili političtí představitelé ČR a Slovenska Václav Klaus a Vladimír Mečiar.

Podle listu Pravda Slovensko k samostatnosti dotlačil Klaus. "Slovensko nepodrývalo federaci, to Češi dlouhodobě projevovali jen letmý zájem o Slovensko," napsal deník. Dodal, že Slováci si už nemohou na nikoho a na nic stěžovat, ale mají stále méně důvodů k radosti.

Témata:  Československo Slovensko noviny a tisk

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.