reklama

"Po rozvodu jsou si Češi a Slováci mnohem bližší než za totalitní ČSSR i poté, což nesouvisí s rozdělením, ale s technologickými zázraky, které na společném jazykovém prostoru sbližují lidi stokrát více než forma státoprávního uspořádání," uvedlo Sme.

V reakci na zastánce slovenské suverenity list napsal, že ani v době nejvíce centralizované federace Praha nevykonávala tolik kompetencí, kolik bylo přesunuto do Bruselu v rámci členství země v EU. Mladší generace podle deníku už nepotřebuje zjišťovat, kdo byl odpovědný za rozpad československé federace a jak se k sobě měly národy, které v ní žily. "Mnohem více je pro ně formující vztah k Bruselu. Ten určuje, kdo je v rámci unie starším a mladším bratrem, jak se hovořilo o Češích a Slovácích," uvedl.

Sme odmítlo názor, že Československo rozbili političtí představitelé ČR a Slovenska Václav Klaus a Vladimír Mečiar.

Podle listu Pravda Slovensko k samostatnosti dotlačil Klaus. "Slovensko nepodrývalo federaci, to Češi dlouhodobě projevovali jen letmý zájem o Slovensko," napsal deník. Dodal, že Slováci si už nemohou na nikoho a na nic stěžovat, ale mají stále méně důvodů k radosti.