noviny a tisk

Jevgenij Prigožin

Dva týdny od Prigožinovy vzpoury. Řeší se reakce ruských médií

Svět

Už dva týdny uplynuly od ozbrojené vzpoury Jevgenije Prigožina a jeho wagnerovců v Rusku. Londýn dnes rozebírá reakci ruských médií na rebelii obávané žoldnéřské skupiny. Podle britských expertů je možné ji rozdělit do třech fází. Novináři se mimo jiné snažili pošpinit velitele žoldnéřů.

Donald Trump, 45. prezident USA

Americký tisk se pře o sílu obvinění proti Trumpovi, píše i o politickém dnu

Svět

Americká média se v dnešních komentářích přou o sílu zveřejněných obvinění proti Donaldu Trumpovi, podle nichž exprezident před volbami roku 2016 nařídil platby třem osobám ve snaze umlčet jejich tvrzení o jeho nemanželských poměrech. Podle komentátorů listu The New York Times je obžaloba silná a prokurátor Alvin Bragg charakterní a zkušený.

Petr Pavel

Tisk: Babišův konfrontační styl ve volbách nezafungoval, Pavla prověří krize

Domov

Styl šéfa ANO Andreje Babiše založený na konfrontaci v prezidentských volbách nezafungoval a Babiš dělal chyby. Zvoleného prezidenta Petra Pavla pak prověří první politická krize, se kterou se bude muset ve funkci hlavy státu potýkat. V komentářích v tisku to dnes uvádějí české deníky. Pavel, který nemá zkušenosti z politiky, je podle některých komentátorů velkou neznámou.

Volební štáb Petra Pavla

Svět

Pavel mobilizoval voliče, kampaň začal brzy, působil klidně, píše zahraniční tisk

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

Andrej Babiš

Babiš narazil na limity výroků o nezatahování do války, píše list Sme

Svět

Kandidát na českého prezidenta Andrej Babiš narazil na limity výroků o nezatahování do války, napsal dnes slovenský list Sme v reakci na Babišovo vyjádření v nedělní televizní diskusi, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc.

Miloš Zeman

České volby podle NYT ukončí éru excentrického a tvrdě pijícího prezidenta

Svět

České prezidentské volby jsou podle listu The New York Times (NYT) důležité ani ne tak pro to, co přinesou, jako spíše pro to, co ukončí; a sice éru dosavadního "excentrického a tvrdě pijícího" prezidenta, který se často dostával do sporů s českou vládou a evropskými spojenci kvůli své snaze o sbližování s Ruskem a Čínou.

Petr Pavel

Svět

Světové agentury si všímají těsného rozdílu ve volbách, Pavlova výhra by EU potěšila

O výsledcích prvního kola prezidentských voleb v České republice dnes podrobně informovaly všechny hlavní světové agentury. Agentura Reuters si všímá malého rozdílu mezi kandidáty na prvních dvou místech, Petrem Pavlem a Andrejem Babišem. Petr Pavel si podle ní prvním místem zajistil "solidní základ" pro druhé kolo za dva týdny. Jak rovněž poznamenává, druhé kolo nebude pro bývalého premiéra Babiše jednoduché. Nový prezident nahradí Miloše Zemana, který byl hlavou státu po dvě funkční období.

Noviny, ilutrační foto

Tisk: Československo rozdělily nacionální vášně, Slováci si neváží státnosti

Svět

Československo rozdělily neprimitivnější nacionální vášně a vypočítavost, po rozdělení společného státu jsou si Češi a Slováci bližší, napsal dnes slovenský list Sme k rozpadu Československa na konci roku 1992. Podle deníku Pravda si Slováci své státnosti neváží. Listy se neshodly v názoru na okolnosti rozdělení Československa.

Logo společnosti Google

Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči internetovým platformám

Byznys

Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči poskytovatelům informačních služeb na internetu při sjednávání poplatků za využívání článků. Změnu má přinést novela autorského zákona, jejíž přijetí dnes umožnil Senát. Normu zhruba po dvouhodinové debatě neschválil, nezamítl ani nijak neupravil. Novela tak poputuje k podpisu prezidenta republiky jako přijatá po 7. prosinci, tedy po uplynutí měsíční lhůty, kterou má Senát podle ústavy na posouzení zákonů.

Ilustrační fotografie.

Svět

Tisk na Slovensku po vraždě u gaybaru otiskl duhovou vlajku či stužku

Duhovou vlajku či stužku, což jsou symboly sexuálních menšin, otiskly dnes na svých titulních stránkách některé slovenské listy v reakci na středeční střelbu s dvěma mrtvými u gaybaru v centru Bratislavy. Deníky poukázaly na dosavadní informace z vyšetřování, že vrah útočil patrně z nenávisti vůči lidem jiné než heterosexuální orientace.

Ilustrační foto

Novináři ruských nezávislých médií si zvykají na dlouhou práci v exilu

Svět

Na práci v exilu si v posledních měsících zvykají ruští novináři nezávislých médií, jako jsou list Novaja Gazeta založený v roce 1993 nynějším držitelem Nobelovy ceny za mír Dmitrijem Muratovem nebo původně jen v angličtině vycházející The Moscow Times. Oba musely v Rusku zastavit činnost kvůli tvrdým pravidlům přijatým po začátku ruské agrese vůči Ukrajině a desítky jejich novinářů ze země uprchly.

Ilustrační foto

Německá média o vrcholné schůzce v Praze informují jako o megasummitu

Svět

O prvním jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství, které se dnes koná v Praze, informují německá média jako o megasummitu. Za hlavní cíl schůzky, kterou jako předsednická země Evropské unie hostí Česko, pak označují jednotu proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Ilustrační foto

Zahraniční média si všímají úspěchu opoziční ANO v českých komunálních volbách

Svět

Zahraniční média si všímají, že ve volbách do obecních zastupitelstev v České republice uspělo ve většině velkých měst hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše. Jak poznamenala agentura Reuters, Česká republika, podobně jako jiné členské země EU, bojuje s obrovskou inflací a vysokými cenami energií. Opozice přitom říká, že vláda premiéra Petra Fialy toho udělala příliš málo a příliš pozdě, aby lidem pomohla.

V Londýně začal pohřeb královny Alžběty II. (19.9.2022)

Svět

Některé zahraniční deníky označily pohřeb Alžběty II. za pompézní show

Mnohé zahraniční deníky popsaly pondělní pohřeb britské královny Alžběty II. jako velkolepou událost, některé ji označily až za "pompézní show" či "největší televizní show století". Řada médií ale také vyzdvihla jednotu, s jakou celá Británie truchlila za svou nejdéle vládnoucí panovnici, a napsala, že její smrtí končí jedna éra.

Královna Alžběta II.

Smrtí Alžběty II. končí jedna historická epocha, píší britská média

Svět

S jejím odchodem končí jedna historická epocha a začíná den, jaký Británie nezažila 70 let, píší dnes britská média k úmrtí královny Alžběty II. Panovnice, která ve věku 96 let zemřela ve čtvrtek odpoledne na skotském zámku Balmoral, byla podle tisku stálicí, jejíž život byl určován jejím smyslem pro povinnost. Zasloužila se o zachování britské monarchie, které už v moderním světě zvonila hrana.

Ilustrační foto

Ruský opoziční list Novaja Gazeta přišel rozhodnutím soudu o licenci

Svět

Moskevský soud dnes vyhověl žádosti ruského cenzurního úřadu Roskomnadzor a označil za neplatnou licenci opozičního listu Novaja gazeta, uvedla agentura TASS. Noviny v březnu v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině a zásahy ruských úřadů proti nezávislým médiím přestaly vycházet a ukončily i publikace článků na svém webu.

Ilustrační foto

Ruská média: EU se chystá odblokovat přepravu zboží z Ruska do Kaliningradu

Svět

Evropská unie hodlá zařídit, aby Rusko mohlo bez omezení dopravovat zboží přes Litvu do své Kalingradské oblasti na baltském pobřeží, píší ruská média. Informoval o tom deník Izvestija s odkazem na své zdroje z ruské diplomacie. Brusel podle deníku údajně Moskvě předal dokument s návrhem, který "zcela vyhovuje" jejím požadavkům. Litva minulý měsíc zakázala přes své území do Kaliningradu přepravovat zboží, na které se vztahují protiruské sankce Evropské unie.

Ilustrační foto

Tisk: Euroskeptická Česká republika poprvé ujala předsednictví Evropské unie

Svět

Jiná země, jiný styl. Česká republika se 1. července ujala předsednictví Evropské unie, podruhé od svého vstupu do EU v roce 2004. Podle mínění mnohých odborníků a diplomatů bude toto rotující předsednictví velmi odlišné od toho francouzského. Výrazně skromnější svou formou, ale s neméně vysokými nároky a obsáhlým programem. To vše v době, kdy Evropa čelí nejzávažnější bezpečnostní krizi od druhé světové války, píše francouzský deník Le Figaro.

Aktuálně se děje

22. května 2024 16:52

Rusko chce revidovat státní hranice. Pak to údajně popřelo

Rusko ve středu odmítlo zprávy o plánech na revizi státní hranice v Baltském moři. Podle agentury Reuters, která se odvolává na ruskou státní tiskovou agenturu RIA, to uvedl nejmenovaný vojensko-diplomatický zdroj. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy