V první fázi byla média překvapena a nepřipravena, konstatuje britské ministerstvo obrany v pravidelném ranním shrnutí na twitteru. Poukazuje například na ruskou státní televizi, která zachovala ve vysílání naplánovaný program.

"Poté, co bylo povstání potlačeno, začala ruská státní média korigovat tvrzení, že bezpečnostní složky byly pasivní. Narativy podporovaly ideu, že prezident Vladimir Putin triumfoval, když překazil povstání, aniž by byla prolita krev," napsal Londýn s tím, že média se pokusila sjednotit zemi v podpoře hlavy státu.

Po týdnu se Rusko pustilo do zpochybňování šéfa a zakladatele wagnerovců Prigožina a jeho vzpoury a špinilo jeho osobnost. "Wagnerovské telegramové účty se odmlčely, téměř jistě kvůli státní intervenci," poznamenali Britové.

Putin se v kontrastu k tomu začal neobvykle často objevovat na veřejnosti. "Velmi pravděpodobně se snaží demonstrovat sílu," konstatovalo ministerstvo.

Rusko zažilo předminulou sobotu ozbrojenou vzpouru vedenou wagnerovci a především jejich šéfem Prigožinem, který před jejím začátkem prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly.

Žoldnéři nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu. Následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle uzavřené dohody se následně přesunul do Běloruska.