Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dva týdny od Prigožinovy vzpoury. Řeší se reakce ruských médií

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin
Foto: Reprofoto

Už dva týdny uplynuly od ozbrojené vzpoury Jevgenije Prigožina a jeho wagnerovců v Rusku. Londýn dnes rozebírá reakci ruských médií na rebelii obávané žoldnéřské skupiny. Podle britských expertů je možné ji rozdělit do třech fází. Novináři se mimo jiné snažili pošpinit velitele žoldnéřů.

V první fázi byla média překvapena a nepřipravena, konstatuje britské ministerstvo obrany v pravidelném ranním shrnutí na twitteru. Poukazuje například na ruskou státní televizi, která zachovala ve vysílání naplánovaný program.

"Poté, co bylo povstání potlačeno, začala ruská státní média korigovat tvrzení, že bezpečnostní složky byly pasivní. Narativy podporovaly ideu, že prezident Vladimir Putin triumfoval, když překazil povstání, aniž by byla prolita krev," napsal Londýn s tím, že média se pokusila sjednotit zemi v podpoře hlavy státu.

Po týdnu se Rusko pustilo do zpochybňování šéfa a zakladatele wagnerovců Prigožina a jeho vzpoury a špinilo jeho osobnost. "Wagnerovské telegramové účty se odmlčely, téměř jistě kvůli státní intervenci," poznamenali Britové.

Putin se v kontrastu k tomu začal neobvykle často objevovat na veřejnosti. "Velmi pravděpodobně se snaží demonstrovat sílu," konstatovalo ministerstvo.

Rusko zažilo předminulou sobotu ozbrojenou vzpouru vedenou wagnerovci a především jejich šéfem Prigožinem, který před jejím začátkem prohlásil na telegramu, že ruské ministerstvo obrany zaútočilo na jeho síly.

Žoldnéři nejprve obsadili veškerá klíčová místa v Rostově na Donu. Následně se vydali směrem na Moskvu, kam ale nedojeli. Prigožin totiž večer oznámil, že po domluvě s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem svým jednotkám nařídil, aby zastavily postup na hlavní město a vrátily se na své základny, což se také stalo. Podle uzavřené dohody se následně přesunul do Běloruska.

Témata:  Rusko Jevgenij Prigožin Vladimír Putin noviny a tisk

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.