Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel mobilizoval voliče, kampaň začal brzy, působil klidně, píše zahraniční tisk

Volební štáb Petra Pavla
Volební štáb Petra Pavla
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Petr Pavel v prezidentských volbách v České republice porazil Andreje Babiše překvapivě jasně. Uvedla to agentura DPA. Zpravodajská relace Tagesschau německé veřejnoprávní televize ARD si všímá toho, že Česko má za sebou tvrdou předvolební kampaň plnou dezinformací a výhrůžek. Saský deník Sächsische Zeitung napsal, že někdejší generál NATO porazil populistického expremiéra Babiše.

"Jedenašedesátiletý (Pavel), který se nově vydal do politiky, v rozhodujícím druhém kole volby překvapivě jasně porazil populistického expremiéra Andreje Babiše," napsala agentura DPA. Ta čtenářům vysvětlila, že Petr Pavel je generálem ve výslužbě, který působil ve vrcholných pozicích Severoatlantické aliance. Poukázala také na to, že účast ve volbách byla poměrně vysoká.

"Bývalý voják, který byl dříve v Česku náčelníkem generálního štábu, tak počátkem března vystřídá současného prezidenta Miloše Zemana, který často svými kontroverzními výroky rozděloval," poznamenala DPA.

Dominantním tématem předvolební kampaně se podle německé agentury stala ruská invaze na Ukrajinu. DPA napsala, že Pavel se zasazoval o větší podporu Kyjeva a Čechům slíbil vrátit klid a řád. "Babiš se snažil bývalého výsadkáře vykreslit jako válečného štváče. Požadoval jednání s Moskvou a oznámil, že Polsku v případě útoku nepošle vojáky," uvedla s tím, že těmito slovy vyvolal expremiér pozdvižení doma i v zahraničí. Babiš později svá slova opravil a řekl, že Polsku i Pobaltí by Česko vojensky pomohlo tak, jak to plyne z aliančních závazků.

"Pozorovatelé nyní očekávají nejen generační obměnu, ale změnu stylu Pražského hradu, který je sídlem prezidenta. Zeman často polarizoval kontroverzními prohlášeními o migrantech, muslimech a médiích," napsala DPA.

"Byla to náročná volební kampaň s dezinformacemi a výhrůžkami smrtí," uvedla relace Tagesschau s tím, že předvolební klání bylo plné ostrých střetů a že zejména Pavel čelil dezinformační kampani. "V prezidentských volbách v Česku zvítězil prozápadní bývalý generál NATO. Populistický expremiér Babiš dostal výrazně méně hlasů," poznamenala. Dodala, že poražený Babiš je stejně jako dosluhující prezident Zeman znám svými euroskeptickými a protiimigračními postoji.

O vítězi voleb v Česku dnes odpoledne informovala všechna velká německá média, mimo jiné magazín Der Spiegel, deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), list Süddeutsche Zeitung nebo bavorská televize BR. Deník Süddeutsche Zeitung napsal, že Babiš v kampani útočil především na vládu premiéra Petra Fialy a vyvolával strach z rozšíření válečného konfliktu na Ukrajině do zemí Evropské unie.

Pavel mobilizoval voliče, kampaň začal brzy, působil klidně, píše slovenský tisk

Zvolený český prezident Petr Pavel dokázal přesvědčit lidi, že je hrdina, o své komunistické minulosti komunikoval otevřeně, podařilo se mu mobilizovat voliče v regionech, kampaň začal brzy a vystupoval klidně, napsal dnes slovenský list Sme k důvodům Pavlova vítězství nad šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem v rozhodujícím kole prezidentských voleb. Také list Denník N uvedl, že Pavlovi vyšla dlouhá kampaň. Výsledek českých prezidentských voleb zaznamenala všechna přední slovenská média.

"Česko má za sebou třetí přímé volby prezidenta a při všech na první pohled šlo o volbu proti někomu. Nyní byl tím ´strašákem´ Andrej Babiš - expremiér, bývalý ministr financí, jeden z nejbohatších Čechů s pochybným způsobem zbohatnutí, který čelí podezření z konfliktu zájmů," uvedl list.

Podle něj ve volbách do velké míry rozhodovalo o tom, zda se na Pražský hrad dostane Babiš, který má sice stabilní voličskou podporu, ale současně velkou část společnosti odpuzuje natolik, že by ve druhém kole hlasovali zřejmě za jakéhokoliv jeho soupeře.

"Když před třemi lety začal Petr Pavel objíždět Česko, čelil výtkám, že vystupuje jako nudný voják. Nakonec mu jeho dlouhá kampaň vyšla. Donedávna ještě nevýrazný Pavel se po vydařeném volebním finiši stal čtvrtým prezidentem v éře české samostatnosti," napsal Denník N.

Podle listu Pravda nejsou výsledky voleb překvapením, protože více či méně kopírují všechny průzkumy veřejného mínění po jejich prvním kole. Pradva dodala, že poslanec Babiš se sice na Hrad nedostane, ale na jeho působení v politice se nic nemění.

Témata:  noviny a tisk prezidentské volby 2023 Petr Pavel

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy