Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Slovenský premiér Heger podle médií uvažuje o odchodu z hnutí OLaNO

Petr Fiala a Eduard Heger.
Petr Fiala a Eduard Heger.
Foto: Twitter Petr Fiala

Slovenský premiér Eduard Heger podle médií uvažuje o odchodu z nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) . Mohl by se postavit do čela nového politického projektu, kterým by oslovil voliče stran pravého středu. Heger, jehož menšinové vládě vyslovil parlament loni v prosinci nedůvěru, tuto možnost nekomentoval.

Už dříve ale ohlásil snahu o nalezení nové většiny v nynější sněmovně. O možném politickém rozchodu s Hegerem psal také šéf OLaNO Igor Matovič, vůči kterému se premiér vymezil.

Podle listu Pravda Heger na jednání poslaneckého klubu OLaNO hovořil mimo jiné o založení nové strany. List Sme uvedl, že Heger by se mohl postavit do čela projektu spojení demokratických stran, jehož možný vznik už delší dobu zmiňuje někdejší slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

Člen předsednictva OLaNO a ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že voličům na Slovensku chybí alternativa, která má jasné zahraničně-politické směřování a je proreformní. Některá Matovičova stanoviska Naď označil za příliš konzervativní.

Matovič, který po pádu vlády přišel o funkci ministra financí, na začátku letošního roku na sociální sít opakovaně psal o agresivní propagandě v souvislosti s komunitou LGBT+ a vymezoval se proti novinářům či liberálům. Heger pak obecně kritizoval štvavé kampaně i proti komunitě LGBT+.

Možný politický rozchod s Hegerem nevyloučil ani Matovič. "Edu mám rád a považuji ho za kamaráda… a pokud se jednou naše cesty trocha rozejdou, bude to s noblesou a vzájemným přáním všeho dobrého," uvedl Matovič, který OLaNO v minulosti založil.

Matovičovo hnutí se ziskem 25 procent hlasů v roce 2020 přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby, po kterých se Matovič stal premiérem. Už po zhruba roce ve funkci ministerského předsedy ale rezignoval v zájmu řešení krize v koalici. V nové vládě premiéra Hegera se pak Matovič stal ministrem financí. O tuto funkci přišel loni v prosinci; jeho odchod byl součástí dohody ohledně schválení státního rozpočtu na tento rok, který při hlasování sněmovny podpořili také poslanci bývalé vládní strany Svoboda a Solidarita (SaS). Právě SaS loni po sporech s Matovičem nejprve opustila vládní koalici a pak vyvolala hlasování parlamentu o nedůvěře Hegerově kabinetu.

Po pádu vlády opustila poslanecký klub OLaNO desítka z jeho 47 poslanců. Preference OLaNO od voleb klesly na jednocifernou hodnotu a Matovič se zařadil k nejméně oblíbeným politikům. Žebříčkům popularity politických stran na Slovensku vévodí strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) a Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Hlas-SD založil bývalý předseda vlády Peter Pellegrini po odchodu ze Směru-SD v roce 2020.

Témata:  Eduard Heger

Aktuálně se děje

27. května 2024 21:54

Varšava zakročí proti ruským diplomatům v Polsku. Rusko reaguje

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Izrael, ilustrační foto

Bývalý šéf izraelské tajné služby měl vyhrožovat hlavní prokurátorce ICC

Bývalý šéf izraelské tajné služby Mossad, Yossi Cohen, údajně vyhrožoval bývalé hlavní prokurátorce Mezinárodního trestního soudu (ICC), Fatou Bensoudové. Na několika tajných schůzkách na ni údajně vyvíjel nátlak, aby zastavila vyšetřování Izraelců kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na okupovaných palestinských územích. Uvedl to deník The Guardian, který se odvolává na vysoce postavené izraelské zdroje.