Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Situace po požáru v Banské Štiavnici je stabilizovaná, Česko nabízí restaurátory

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica
Foto: Pixabay

Situace po rozsáhlém požáru v Banské Štiavnici, který v sobotu poničil historické budovy v centru tohoto středoslovenského města, je stabilizovaná. S odvoláním na ministerstvo vnitra o tom dnes informovala agentura TASR. Při požáru nikdo nezemřel ani nebyl zraněn.

Pomoc českých restaurátorů při obnově zničených či poškozených památek dnes nabídl Slovensku prezident Petr Pavel, který kvůli tomu telefonoval se svou slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou. Zástupci Národního muzea jsou už podle Pavla v kontaktu s krizovým štábem v Banské Štiavnici.

Primátorka města Nadežda Babiaková vyhlásila kvůli požáru mimořádný stav. Slovenský premiér Eduard Heger, který v sobotu místo neštěstí navštívil, svolá mimořádné zasedání vlády kvůli vyčlenění prostředků na pomoc po požáru, napsal deník Pravda, konkrétní termín ale neuvedl.

"Probíhá likvidace a lokalizace ohnisek spolu s opatřeními, která mají zamezit tomu, aby se požár znovu rozšířil," řekla mluvčí slovenského ministerstva vnitra Zuzana Eliášová. Dodala, že vedení města kvůli požáru vyhlásilo mimořádnou situaci, o níž obyvatele informovalo místním rozhlasem.

Eliášová potvrdila, že požár si nevyžádal oběti na životech ani zranění. "Pouze jeden hasič dobrovolník utrpěl mírnou intoxikaci (kouřem)," dodala.

Požár v Banské Štiavnici vypukl v sobotu dopoledne v jedné z budov v historickém centru tohoto desetitisícového města, jehož historická část je památkovou rezervací a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Postupně se rozšířil na další budovy a poškodil celkem sedm objektů, uvedla dnes agentura TASR. Příčina požáru se vyšetřuje, místní média spekulují, že ho mohl způsobit zkrat.

Na místě požáru zasahovaly desítky profesionálních hasičů, dobrovolní požárníci i vojáci. Rovněž desítky místních obyvatel pomáhaly s vynášením vzácných předmětů z muzea a galerie. Na pomoc s obnovou poškozených budov vznikla na sociálních sítích také veřejná sbírka.

"Nejvážnější jsou škody na budově Berggerichtu. Předpokládáme, že rozsah škod bude fatální, ohrožena může být i statika budovy, což posoudí v nejbližších hodinách statik," uvedlo na sociálních sítích ministerstvo životního prostředí. V takzvaném Berggerichtu je mimo jiné mineralogická expozice Slovenského hornického muzea (SBM), které až do odvolání uzavřelo ve městě expozice ve třech objektech.

Uzavřená je po sobotním požáru i Galerie Jozefa Kollára, kterou požár sice nepoškodil, ale prostory sousedící s Berggerichtem jsou kvůli hašení mokré. "Podařilo se nám společně evakuovat celou expozici, depozitáře i výstavy," uvedla ředitelka SBM Zuzana Denková.

Dočasně zavřený je kvůli požáru i Starý zámek, hradní komplex, do něhož byly v sobotu přemístěny vzácné sbírkové předměty z expozic zasažených budov.

Česká republika prostřednictvím ministra zahraničí Jana Lipavského nabídla Slovensku okamžitou pomoc už v sobotu odpoledne. Čaputová dnes na sociálních sítích uvedla, že mluvila s Pavlem, který nabídl Slovensku pomoc při obnově vzácných památek patřící ke kulturního dědictví UNESCO.

"Nabídl hlavně odborné restaurátorské kapacity. Velmi si vážím tohoto projevu solidarity," napsala slovenská prezidentka. Ocenila i nezištnou pomoc a sounáležitost obyvatel města, turistů a dobrovolníků. Vyzdvihla nasazení hasičů a dalších záchranných složek. Díky nim se podařilo dostat oheň pod kontrolu a zabránit ještě větším škodám na vzácných budovách, dodala Čaputová.

Pavel na twitteru uvedl, že Česko poskytne odborné kapacity pro rekonstrukci a restauraci poškozených budov. "Zástupce našeho Národního muzea už je ve spojení s krizovým štábem v Banské Štiavnici. Podílí se na zjištění rozsahu, typu poškození zasažených budov a také cest, jak můžeme nejlépe pomoci," napsal český prezident.

Témata:  Banská Štiavnica Eduard Heger Slovensko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 11:41

Rusko chce zakázat vojákům na frontě mobilní telefony

Poslanci ruské Státní dumy projednávají návrh zákona, který by zpřísnil disciplinární tresty pro vojáky používající chytré telefony a další elektronická zařízení v bojových zónách. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy